Gürkan’dan Başbakan’a KPSS sorusu
CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan TBMM’ye yazılı verdiği soru önergesinde “KPSS’nin Cumartesi sabah ve öğleden sonra oturumlarında sorulan sorulara, sınav öncesinde ulaşıldığına dair kamuoyundaki iddiaları” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istedi.
Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2012, Salı 10:07
Siyaset Haberleri

 Gürkan, Pazartesi ayağının tozuyla gittiği Ankara’da çalışmalarına başladı. Gürkan Başbabak Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle KPSS ile ilgili soru yöneltti.

KPSS’nin, geçen Cumartesi sabah ve öğleden sonra oturumlarında sorulan sorulara, sınav öncesinde ulaşıldığına dair iddiaları soran Gürkan, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Soruların önceden deşifre edildiğinin yanında, bazı sınav salonlarında belli bir süre dışarı çıkma yasağına da uyulmayarak, sınavdan erken çıkmaların olduğu yönünde ciddi iddialar söz konusudur. 2009 yılında polis meslek yüksek okulu sınavında, 2010 yılında KPSS de yaşanan skandalların ardından, 2012 yılında yapılan KPSS sınavı sonrasında oluşan bu durum nereye gidiyoruz sorusunu gündemimize taşımıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında adaleti sağlamak, eşit ve tarafsız bir paylaşımı sağlamak adına yola çıkmış KPSS’de gelinen nokta bir hayli düşündürücüdür. OSYM ye olan güvenin bu süreçlerde sarsılması da vatandaşlarımızın geleceğe olan bakışlarında karamsarlığın boyutunu arttırmıştır. Adayların umutlarıyla, gelecekleriyle oynamanın neticesinde yaşanan intihar olayları da gün geçtikçe artmıştır”

Gürkan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle: “07 Temmuz 2012 de yapılan KPSS ile ilgili iddialar karşısında ne yapacaksınız? Bir yayınevi tarafından Genel Kültür testi sorularının 57 tanesinin verilmesi ve kitapçığın “DENEME SINAVI - 2” olarak geçmesi doğrultusunda, bu soruların sınavdaki adaylara ulaştırılması konusu ile ilgili ne gibi araştırmalar yapmaktasınız? Bu yaşanan olayların son bulması için OSYM’yi kaldırmayı mı düşünüyorsunuz? Yoksa OSYM’yi kaldırmak için mi bu olaylar yaşanmaya başlamıştır? Sınava yönelik olarak sızdırma ve kopya şüphesinin bulunmadığını söyleyebilir misiniz?”

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”