Ekmekte aynı hamam, aynı tas
Ekmek uygulamasında ilk denetimler Edirne Belediyesi zabıtası tarafından yapılırken fırıncıların çoğu, yeni uygulama için bir gayret bile yok. Kepek katılması, tuzu azaltılması gereken ekmekler aynı çıkıyor.
Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2012, Perşembe 09:57
Sağlık Haberleri

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği 04.12.2012 tarih 28163 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak 1 Temmuzdan itibaren yürürlülüğe girdiğinden bu yana dört gün geride kaldı, ama Edirne’deki uygulama ‘aynı tas, aynı hamam’ gibi.

Yaptığımız araştırmada ne yapacağını bilmeyen fırınlar da var, kendini yeni uygulamaya sokmakta acele etmeyen fırınlarda mevcut. Kimi fırıncılar daha henüz kepek katma işlemine geçmediklerini söylerken bazıları “Eh bir maşrapa kepek atıyoruz.” diyerek formaliteyi yerine getirmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Bazı fırın tezgahları daha önceden müşteriyle temastan uzak görülürken bazılarının nasıl bir dolap yapacağından, müşterinin elinden ekmekleri nasıl uzak tutacağından haberi bile yok.

Yeni uygulamaya ilk denetimler Edirne Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerinden yapıldığı öğrenilirken başlayan uygulama için ne gibi önlemler aldıklarını sorduğumuz bazı fırıncılar ise Valilikten bu konuyla ilgili bir yazı beklediklerini ifade etmeleri şaşırtıcı geldi.

Bu yeni uygulamayla birlikte ekmeğe zam bekleyen fırıncılar da bulunuyor.

Tuz oranını azaltıp azaltmadıklrını sorduğumuz fırıncılardan bazıları azaltmaya başladıklarını, bazıları da yeni yeni başlayacaklrını ifade ettiler. Konuyla ilgili lokantacılara da yönelttiğimiz sorulara “Vallahi ekmeklerde pek fark yok. Kepek var mı, yok mu, tuz az mı, çık mu daha hiç belli değil” yanıtını aldık. Ama ortak görüş,  unun fabrikalardan istenen oranda kepekli çıkması. Böyle çıkarsa pek sorun kalmayacağı ileri sürülüyor.

 Hem fırıncılar için, hem de tüketiciler için yeni uygulamanın önemli maddelerini şöyle sıralayalım:

1- Ekmekler en az 250 gram ağırlıktan başlayarak 50’şer gram arttırılmak suretiyle piyasaya arz edilir.

2- Ekmek üretiminde tip 650 un kullanılacak, ekmek ve Ekmek çeşitlerinde tuz oranı en çok % 1,5 olmalı,

3- Ekmekler dolaplarda ve eldiven kullanılarak vatandaşa verilecektir, yani alıcı ekmeğe dokunamayacaktır.

4- Ekmek taşıma araçlarının içi yıkanabilir, temizlenebilir, pürüzsüz malzemeden yapılacaktır.

5- Ekmek kapalı kasa araçlarda yolcu ve diğer yüklerin arasında taşınamayacaktır, ekmek araçları sık yıkanabilecek şekilde dezenfektan malzemeden olacaktır.

6- Ekmek kasaları taşıma araçlarına uygun şekilde ve mikrop bulaşma riskini engelleyecek şekilde yerleştirilecektir.

7- Ambalajsız ürünün piyasaya sürüldüğü satış yerlerinde bulunan ekmek dolapları ve tezgahlarında, işletmeye ait etiket bilgileri veya işletme kayıt belge fotokopisi bulundurulacaktır.

8- Gıda Hijyeni Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri; işyeri ve çalıştırdıkları personelin hijyeninden sorumludur.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır