Sedefçi, komşunun günahını almış
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin, bir süre önce “Yunanistan ekonomik krizde olduğundan bu yıl ilaçlama yapamadı ve tüm sinekler de Edirne’ye geldi” açıklaması pek de doğru ve ilmi değilmiş. Yani Sedefçi, komşu Yunanistan’ın boşuna günahını almış, çünkü bu tez üniversitedeki akademisyenler tarafından çürütüldü.
Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2012, Çarşamba 10:00
Siyaset Haberleri

 Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çamlıtepe, Edirne’deki sivrisinek artışındaki nedenin Yunanistan’daki kriz olmadığını söyledi.

            Çamlıtepe, sivrisinek konusunun temeline inmek gerektiğini ileri sürdü ve “Bu konuda yeterli bir mücadelenin yapıldığı söz konusu değil.  Durum belediyeyi de aşıyor. Aslında Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuyla ilgilenmesi lazım.” dedi ve durumu şöyle özetledi:

 Sarıhumma tehlikesi kapıda

 “Hava sıcak, nemli. Çeltik tarlaları yerleşim merkezlerine yakın. Bulgaristan üzerinden geldiği tespit edilen ve İpsala’da yuvalanmış, sarıhumma virüsü taşıyan sivrisinekler, 74 yaşlarındaki bir çiftin sıtma tedavisi görmesine neden oldu. Bu virüs yayılırsa büyük felaketler yaşanabilir. Hacettepe Üniversitesi’nin de bu bölgede bir çalışması var. Sarıhumma büyük epidemiye yol açar. Buna Trakya’daki koşullar da uygun. Bu virüsler, yasadışı yollarla Avrupa’ya gitmek isterken ülkemizde yakalanan göçmenler aracılığıyla da yayılabilir.

Sivrisineklerle ilgili Edirne’de kesinlikle entegre bir mücadele yapılmalı. Sadece yumurta döneminde ilaçlamayla olmaz. İlaçlamayı 4 mevsime yaymak lazım. Köklerini kurutmak için biyolojik mücadele şart.

Trakya, coğrafi açıdan düz olduğu için havadan yapılacak ilaçlamalar büyük başarı sağlar. Aksi takdirde Trakya’yı büyük sağlık sorunları bekliyor. Gerekli entegre çalışma yapılmazsa sarıhummadan ölüm vakalarıyla karşılaşılabilir.”

 ‘Sivrisinekler tedirgin ediyor’

             Bu arada aynı fakülteden Doç. Dr. Ece Şen ise, son yıllarda ortaya çıkan hastalıkların korkutucu boyutlara ulaşmaya başladığını ifade ederek, “Sinekler küresel ısınmayla birlikte çoğaldı. Sarıhumma virüsü taşıyan sivrisinekler genelde Kuzey Afrika, Amerika gibi tropikal bölgelerde yaşar. Osmanlı Devleti kayıtlarına göre 1900’lü yıllarda Balkanlarda sivrisinekler ölümcül vakalara yol açmış, fakat Cumhuriyet döneminde büyük bir temizlik yapılmış.

            Son yıllarda sivrisinekler tedirgin ediyor. Bu konuda belediyelere de önemli görev düşüyor. En ufak bir su birikintileri ve çöpler bile onların yuvalanmasına olanak sağlıyor. Sıcaklık ve çevresel koşullar sivrisinek popülasyonunda patlama yaratıyor” diye konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”