TOKİ’de ‘enerji’ düğümü çözülüyor
İnşaatları tamamlanmasına rağmen ortaya çıkan pürüz yüzünden teslim edilemeyen TOKİ konutlarının ‘trafo ve elektrik enerjisi hatları’ sorunu çözüme kavuşturulmak üzere olduğu müjdelendi..
Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2012, Salı 10:15
Ekonomi Haberleri

 Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) tarafından Edirne’nin Fırınlarsırtı Mevkiinde inşa edilen konutların sahiplerine tesliminde ortaya çıkan “trafo ve elektrik enerjisi” düğümü, nihayet çözülüyor. Tam 800 civarında kişiyi ilgilendiren sorunun giderilmesi için yapılan temaslar ve girişimlerde sona gelindiği müjdesi verildi, gerekli işlemlerin tamamlanıp geçen hafta sonu Ankara’ya gönderildiği bildirildi.

TOKİ Fırınlarsırtı Bölgesi’nde, ihalesi 2009 yılının sonunda yapılan ve 18 Aralık 2009 günü müteahhit firmayla sözleşmeye bağlanan 458 konutluk sitenin inşası için 550 gün süre verildi.

Ardından yine aynı bölgede  2010 yılında ihalesi yapılan ve 27 Ekim 2010 yılında müteahhit firmayla sözleşmeye bağlanan 368 konutluk site inşası için de 550 günlük süre verildi. İnşaatlar sürerken konutlar da sahiplerini buldu. Verilen süreler taşmasına rağmen  konutlar bir türlü sahiplerine verilemedi.Sorunun, bir madde değişikliği yüzünden trafo ve elektrik enerji hatlarının TREDAŞ’a devredilememesinden kaynaklandığını, daha önce öğrenip Yenigün’de haberini vermiş, yasa değişikliği yapılabileceği veya bir yol bulunması için uğraşıldığı bilgisini vermiştik.

Bu durumdan, dairelerini teslim alıp da taşınamayan 800 civarı konut sahibi  gibi müteaihhit firma da sıkıntıya düşmüştü. Kimisi kirada oturduğu konutun sahibine çıkacağı sözü vermiş, kimi de evlenip  aldığı konutlarına çıkma niyetinde olduğu için ne yapacağını şaşırmıştı.

Geçici kabul yapılmış.

 İnşaa ettiği, ancak sorun çıktığı için konutları teslim edemeyen müteahhit firmanın bir temsilcisinin, “Konutları çoktan bitirdik. Geçici kabulünü yaptırdık. Bu kabulde belirlenen eksiklikleri de tamamladık, ancak trafo ve elektrik enerji hatlarının sorunu bir türlü giderilemedi. Hiçbir yetkiliden de yeterli bilgi alamıyoruz.” şeklinde yakınmaları alınca gerekli araştırmalarımız sonucunda sorunun çözümünde gün sayıldığını öğrendik.

 “İşlemler gönderildi”

 TREDAŞ Edirne Müdürlüğü’nün bir yetkilisi, gelişmeleri anlatırken formaliteler yüzünden konut sahibi vatandaşların da sıkıntıya düştüğünü bildiklerini belirterek özetle şunları kaydetti:

“Sorun TREDAŞ olarak bizim yönetmeliğimizdeki bir maddenin değişikliğinden kaynaklanıyor. Daha önce de TOKİ’nin yaptırdığı konutların trafo ve enerji hatlarını teslim alıyorduk ve konut sahiplerine de eletrik abonelerini yapıyorduk. Ancak geçen yıl sonu değiştirilerek 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren, bu tip konutların trafo ve elektrik enerji hatları bedelli teslim alınmaz, maddesi işleri tıkadı. Genel Müdürlüğümüzle, Ankara’yla yaptığımız sözlü görüşmeler ve ayrıca yazışmalar sonunda bedelli teslim alma onayı aldık. Tabii ki bu görüşme ve yazışmalar epey bir zaman aldı. Bu bürokrasi yüzünden konut sahiplerinin neler çektiğini anlıyoruz, ama elimizden sadece yukarıyla daha hızlı temas kurmaktan başka bir şey gelmedi.  Nihayet bedelli devralabilirsiniz,  onayını alır almaz  bu konutların bulunduğu sitelerin gerekli işlemlerini yaptık ve Ankara’ya gönderdik.”

 Top Ankara’da

 Şimdi, bütün meselenin Ankara’da TOKİ yönetimi ile TREDAŞ’ın da denetimini yapan Enerji Piyasası Denetleme Kurulu(EPDK)’nda da devrede  olduğunu belirten TREDAŞ Edirne Müdürlüğü yetkilisi, “Kurum olarak bedeli karşılığında trafo ve enerji hatlarını teslim almasına alacağız, ama iş Ankara’da çözülecek, fiyat konusunda bir anlaşmazlık olmaz da bir rakamda buluşurlar ve bize de ‘teslim alabilirsiniz’, emrini gönderirler. Ancak konut sahiplerinin çok sıkıntıya düştüğü biliniyor. Uyuşmazlık çıkmayacağını tahmin ediyorum.

Emir gelir gelmez, teslimatı yapıp başvuruda bulunan konut sahiplerine de abonelik işlemlerini başlatacağız.” şeklinde bilgi verdi.

Devralma emrinin önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.

 Yol bağlantıları da tamam

 Bu arada yakına kadar toz toprak içinde ve çukur çukur olan TOKİ’nin Fırınlarsırtı Mevkii’ndeki yollar da ele alınıp baştan grayderlerle düzlendi ve ardından da asfalt kaplama işlemlerine girişildi. Edirne Belediyesi ekipleri, bir iki günlük çalışma sonucunda hemen hemen asfaltlanmayan yol bırakmadı, TOKİ sakinlerinin de yol çilesi sona ermiş oldu.

Böylece bu yolların asfaltlanmasıyla önümüzdeki  Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne diğer şehirlerden gelecekler, bu yolu kullanarak Sarayiçi’ndeki Er Meydanı’na daha kolay ulaşacaklar ve geri dönerken de Edirne Merkezi’ne girmeden çıkış yapacaklar ve aynı kolaylıkla karşılaşmış olacaklar.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”