Yardımcı Tesisleri kapılarını açtı
Edirne peynirinin namını 1933 yılından beri sürdüren ve bu alanda en köklü firma olan Yardımcı Tarım Ürünleri ve Sanayi Limited Şirketi, peynir üretim ve bitkisel yağ tesislerini düzenlenen törenle hizmete açtı.
Yayın Tarihi: 02 Temmuz 2012, Pazartesi 10:32
Ekonomi Haberleri

 Hasköy-Süloğlu Karayolu üzerinde kurulan modern tesislerin açılışına Edirne Valisi Gökhan Sözer, Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, MHP Edirne eski Milletvekili Cemalettin Uslu ve çok sayıda konuk katıldı. İş adamı Mustafa Yardımcı, açılış töreninde konukları tek tek karşılayarak ilgilendi. Törende ilk önce firmanın kurucusu Yaşar Yardımcı adına Mevlit-i Şerif okutuldu. Mevlidin ardından et, pilav, ayran ikramında bulunuldu. Tesislerin açılışından önce konuşan Yardımcı LTD. ŞTİ. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı, peynirciliğin Edirne’de nasıl kurulduğunu anlattı. 1933 yılından bu yana Edirne’de üretim yaptıklarına dikkat çeken Yardımcı, “Biz 1985 yılında aile şirketi olduk. Türkiye’de aile şirketlerinin ortalama yaşı 20 yıldır, ancak biz 27 yıldır faaliyetlerimizi ileriye dönük yatırımlarla sürdürüyoruz. Amacımız Edirne peynirini eski ününe kavuşturmak. Bu tesisin tamamlanmasını bir süre sonra için planlıyorduk. Fakat bazı nedenlerden ötürü öne aldık” dedi.

 Günde 50 ton süt işlenebiliyor

 Tesisin günde 50  ton süt işleme kapasitede olduğunu  ifade eden Yardımcı, 3 bin metrekare kapalı alana sahip işletmede ileriki vadede yatımlarına devam edeceklerini söyledi. 4.6 milyon TL’ye mal olan tesisler için kendilerine destek veren kamu ve kuruluşlara teşekkür eden Yardımcı, “Zor da olsa bu tesisi yaptık” diye konuştu.    

 Vali:‘Tarımsal tesisler artmalı’

 Yardımcı’dan sonra söz alan Edirne Valisi Gökhan Sözer ise Edirne ekonomisinin yüzde 30’unun tarımsal faaliyetlere dayandığını anımsatarak, Tarımsal faaliyetleri bağlı tesislerin artması gerekiyor. Nitelikli marka ve üretimler devletimizin her kademesinde takdirle karşılanır. Bu markanın uluslar arası alanda da ses getireceğine inanıyorum” dedi. Daha sonra protokol üyeleri kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştirdi. Protokol üyeleri daha sonra tesisi gezerek peynir üretim safhalarını inceledi. 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”