Şallı:“Etnik kimliğe dayalı parti olmaz”
Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, “Etnik kimliğe dayanarak parti olmaz” dedi ve Edirne bölgesinde Romanlar üzerinde oyun oynandığını öne sürdü.
Yayın Tarihi: 30 Haziran 2012, Cumartesi 10:15
Siyaset Haberleri

 

  Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı ile Başkan Yardımcısı Ergin Karabayır,  “Romanlar ÇTP’yi Kurmaya Hazırlanıyor” başlıklı köşe yazısıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Neşe Tosun ile görüşen Şallı, şunları kaydetti:

“Bu yazı hoş gibi görünüyor, masumane bir yazı. Sizin bu yazıyı art niyetle yazdığınızı düşünmüyoruz. Biz her zaman Türkiye’de basının hür ve sansürsüz olmasını istiyoruz. Eğer burada sansür olsaydı, biz bunu okuyamazdık ve gelmezdik de zaten. Bu yazıyla bizi bilgilendirdiniz ve özellikle size teşekkür ediyorum.

Biz bu yazıyla, Keşan’daki bazı dernek ya da federasyonların ne düşündüklerini, neler yapmak istediklerini öğrendik. Bu ortaya çıktı ve bizim için iyi de oldu. Bu arkadaşlar düşüncelerini kendilerine göre iyi olarak algılayabilirler ama çok yanlış bir tutum içindeler. Bu tür yaklaşımlar, Türkiye’de, toplumda bizi daha çok ayrıştırır.

Doğu’da ve Güneydoğu’da yaşanan olayları görüyoruz. Kürt kardeşlerimiz üzerinde oynanan oyunlar var. Trakya’da ve özellikle de Edirne bölgesinde Romanlar üzerinde oyun oynandığını ve ayrıştırmaya gidildiğini düşünüyoruz.”

Açıklamasında biraz ironi de yapan Şallı, şunları ifade etti:

“Bu arkadaşlar acaba bu senaryoyu kendileri mi yazdı yoksa birileri mi yazdırdı? Başrolde Cüneyt Arkın olmadığı kesin... Figüranlar da bizim Romanlar ama bu figüranlığın arkasının nereye varacağını acaba bu arkadaşlar biliyorlar mı, farkındalar mı? Anladığım kadarıyla farkında değiller. Eğer birine hizmet etmek amaçlı yapıyorlarsa, çok yanlış bir yoldalar ve geriye dönülmez bir yoldur bu.

Yazıda Romanların seçimden seçime hatıra geldiğini söylemişler. İyi de kardeşim bu memlekette seçimden seçime hatırlananlar, siyasette aldatılanlar sadece Romanlar değil ki, genelimiz siyasetin yalanı içindeyiz. Sadece Romanlar kandırılmıyor bu memlekette...”

Türkiye’de tüm Romanların devletin eşit haklarından yararlandığını ifade eden Şallı, “Eğer bir Roman vatandaşım ‘yararlanmıyoruz’ diyorsa, bana göre vatan hainidir. Sosyal ayrımcılık; eşitlik anlamında değil, eğitimsizlik ve bilgisizliğimizin davranışlarımıza yansımasıdır. Yaptığımız o davranışlar bizi sosyal ayrımcılık noktasına getiriyor. Ben devlet memuruyum. Bana devlet ‘Çingene devlet memuru olamaz’ demedi ki. Çalıştım, eğitim aldım, mücadele ettim ve devlete hizmet ediyorum.”

Yazıda aktarılan düşünce iyi gibi görünse de yanlış yaklaşımlar bulunduğunu belirten Şallı, şunları açıkladı:

“Bu düşüncede olanlar bir an önce vazgeçsinler. Bunun altından kimse kalkamaz. Buna en çok, bölücü ve ayrılıkçı düşünenler sevinir. Her önüne gelen istediği gibi konuşursa, kendimizi anlatamayız. Bir alevlendir, önünü kesemezsin. Bunu da bizim, fazla alev almadan hemen kesmemiz lazım. Etnik kimliğe dayanarak parti olmaz. ‘Biz Keşan’da en çok oyumuzu CHP’ye verdik, bu sene birleşip AKP’ye ya da MHP’ye verelim’ deseler anlarım. Ama kalkıp da ‘Çiçek gibi açalım’ derlerse anlamam. Sen çiçek gibi açamazsın, zehir saçarsın. Sonra o zehir de bizi zehirler. O arkadaşların kafaları çalışmıyor. Farklı bir düşünceye, farklı bir oluşumun içine sokmak isteyenler varsa dikkat etsinler, kendi düşünceleri ise de akıllarını başlarına toplasınlar.”

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Mahkeme'den kovuşturmaya yer olmadığı kararı
Başkan Gürkan Bulgaristan’da
Kızlar galibiyetle başladı
3 kişi yaralandı
"Üretici kara kara düşünmeye başladı"
"Amatör kulüpler daha çok desteklenmeli"
Çakır: “gelecek inşa etmeye devam edeceğiz”
Aksal söz verdi
Edirne'yi karış karış geziyor
“Emeklilerin Meclis’teki sesi olacağız”
Tohumculuk sektörü pazar payını artırıyor
Musabeyli çevrim dışı