Sedefçi: “Güreş Federasyonu kıvırdı”
Belediye Başkanı Sedefçi, Güreş Federasyonunun başpehlivanlık güreşlerine getirilen 40 kişilik sınırlama ve süre konusunda çark ettiğini belirtti, “Federasyon dik duramadı. Baskılar sonucu kıvırdı” dedi.
Yayın Tarihi: 27 Haziran 2012, Çarşamba 10:05
Siyaset Haberleri

 Ankara temaslarını ve ziyaretlerini değerlendirirken Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne getirilecek kurallar konusunda Güreş Federasyonu’nu da geri adım atmakla suçladı.

Temaslarının güzel bir ortamda geçtiğini ifade eden Başkan Sedefçi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Pazar günü Kırkpınar’a gelerek altın kemerini takacaklarını yineledi.

 Güreş süresi aynı 

 Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde bu yıl ilk kez puanlama sistemine göre Başpehlivanların 40 kişilik katılımla sınırlandırılması konusunda Türkiye Güreş Federasyonu’nun geri adım attığını söyleyen Başkan Sedefçi, bu konuda zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Federasyonu dik duramamakla suçlayan Sedefçi, “Federasyonu kınıyorum. Çünkü dik duramadı. Federasyon Başkanı zayıf kaldı. Baskılar sonucu bu kararı kaldırdıklarını öğrendik. 40 dakikalık güreş içersinde en fazla puanı alan kazanacaktı ama bunu iptal ettiler. Güreş süresi 30 dakika, yenişemezlerse 10 dakikalık puanlama güreşi olacak. Buradan da sonuç çıkmazsa altın puan uygulaması devreye girecek. Kısacası federasyon kıvırdı ve beceremedi” diye konuştu.       

Başpehlivan sayısı şimdilik 50

 Uygulamaya konulmayan sistemi “Devrim olacaktı” diye tanımlayan Sedefçi, “Güreşçiler yine izleyiciyi oyalayacak ve seyir zevki düşük karşılaşmalar izleyeceğiz. İnsanları aptal yerine koymanın bir mantığı yok. Kuralları koyarsınız, beğenmeyen güreşmez. Burası ‘Dingo’nun ahırı değil. UNESCO’ya girmiş bir Kırkpınar burası.  Güreşçi sayısını 50’ye çıkardılar. Kırkpınar zamanı gelince 55’e yükselirse şaşırmayın” ifadelerini kullandı.  Bu arada Sedefçi, federasyonun bu kararındaki gerekçesinin, “Ali Gürbüz’ün bir yerde tuttuğu güreş sırasında, 4 puan alarak galip gelmiş ve seyirci sahadan dağılmış” diye kendisine açıklama yapıldığını dile getirdi. 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

ANKET SONUCU ŞAŞIRTTI
“MÜCADELE EDECEĞİM VE SAVAŞACAĞIM”
"Pireye Bakıp Yorgan Yakma Zamanı değildir"
"Ekmek, un, bulgur ve makarnada artış 9,7"
"Marmara Bölgesi Özel Olimpiyat Oyunları" düzenlenecek
Çoğal emeklilerin taleplerini sıraladı
Yangın hasara neden oldu
Tarımsal sulama yasaklandı
Etiketler kasada kontrol edildi
Arasta esnafı dua kubbesi altında toplandı
“Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz”
İftardan sonra yürüyüş yapın