Jet üreticilere ödül
ETB Başkanı Yardımcı, üreticilere ürünlerini satmada acele etmemeleri öğüdünü verirken bir de ödül önerisinde bulundu, “Sezonda en kaliteli ürünü getiren üç üreticimize ödül verelim.” dedi.
Yayın Tarihi: 26 Haziran 2012, Salı 09:58
Ekonomi Haberleri

 Edirne Ticaret Borsası’nda, yeni mahsul arpa ve buğday ürünü getiren üreticilere bir ödül töreni düzenlendi, törende üreticilere de öğütler verildi.

Borsa’da düzenlenen törene Edirne Valisi Gökhan Sözer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yardımcı, Meclis Başkanı Arslan Kıyunat, Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Rafet Sezen ile tüccarlar ve çok sayıda üretici  katıldı.

Borsanın satış salonunda yapılan törende konuşan Başkan Mustafa Yardımcı; “Yeni hasat sezonları bizlerde her zaman aynı heyecanı uyandırmakta, bir bayram gibi hissedilmektedir. Üreticilerimiz de aynı heyecanı paylaşıyorlar ki ilk mahsulü borsamıza getirmek için bir yarış halindeler. İnanın bu durum bizleri çok mutlu ediyor.

Bu heyecanın göstergesi olarak üreticilerimizi ödüllendirmek borsamızın bir geleneği haline gelmiştir.” dedi ve şunları kaydetti:

“Satışa arz edilmek üzere borsamıza getirilen buğdayların analiz sonuçları sevindiricidir. Özellikle protein ve glüten oranları çok iyi olarak değerlendirilmektedir. Dileğimiz hasat sonuna kadar bu durumun devam etmesi, geçmiş yıllarda yaşanan pazarlama sorunlarının bir daha gündeme gelmemesidir.

Ülkemiz buğday üretiminde geçen yıla göre az da olsa azalma beklenmekte, 19.5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Üreticilerimize; ürünlerinin kıymetini bilerek, satış için acele etmemeleri tavsiye ediyorum. Bilindiği üzere ürünün piyasaya sunulmasındaki yığılmalar, talep dengelerini de bozmaktadır. Ürün satışlarının peyderpey olarak yapılması, üreticilerimizin elde edeceği gelirin artmasını sağlayacaktır.

Bu vesileyle borsamıza güvenerek ürünlerini satış salonlarımızda satmayı tercih eden üreticilerimizle birlikte, üreticimizin alın teri olan ürünleri, günün şartlarına göre en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan üyelerimize de teşekkür ediyorum.”

“Her yıl aynı arkadaşlar bu yarışın içinde olduğu için bu yılda aynı arkadaşların ödül aldığı ve bundan sonra da almaya devam edeceğini göreceksiniz” diyen Yardımcı,  “Bu yıldan sonra ödüllerde bir değişiklik yapalım. Sezonda en  kaliteli ürünü getiren üç üreticimize ödül verelim” önerisini getirdi.

Valimiz Gökhan Sözer ise yaptığını konuşmada ; “Edirne biliyoruz ki Türkiye’nin en önemli buğday üreten illerinden birisidir. Aynı zamanda çeltik ve ayçiçeğinde de en önemli ilidir.” diye hatırlatmada bulunup şunları söyledi:

 “Bu yıl tanrıya şükürler olsun ki Trakya’da özelliklede buğday üretimi gayet iyi gözüküyor. Makul bir fiyatının olduğunu da düşünüyoruz. Ama her şey fiyat ve çiftçi demek değildir. Toprağın hazırlanması, tohumun seçilmesi, gübresi, ilaçlanması ve ona verilen emek, ürünün kalite ve verimini doğrudan etkiliyor. Ama yinede siz ne yaparsanız yapın Allahın bize verdiği imkan ve fırsatlar çerçevesinde bu ürünü ve verimi alıyorsunuz.

Çoğunlukla ürünlerimiz verimli İnşallah bunu çeltik ve ayçiçeğinde de görürüz diye ümit ediyoruz. Ben emeğinizin karşılığını, hasadımızın ürününüzün karşılığının size hayır getirmesini, bereket getirmesini ve bundan sonraki yıllarda da bu ürün veriminin sizlere kısmet olmasını diliyor, bu yıl ki hasadınız hayırlı olsun dileklerimle kutluyor ve iyi günler diliyorum”

Konuşmaların ardından  Borsa’ya yeni mahsül Arpayı getiren Tayakadın Köyünden Ahmet Kasap’a ve buğdayı getiren Küçükdöllük Köyü’nden Ahmet Yürük’e Valimiz Gökhan Sözer, Başkanımız Mustafa Yardımcı ve Meclis Başkanımız Arslan Kıyunat ile Ziraat Odası Meclis Başkanı Rafet Sözen tarafından, günün hatırası olarak Selimiye Camii motifli seramik tabak ile 100 litre mazot hediye edildi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”