Trakya’da kaya gazı bulundu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın kaya gazı bulunduğu yolunda son açıklamalarıyla gözler yine Trakya’ya çevrildi. Bulunan kaya gazı miktarının belirleme çalışmalarının sonucu bekleniyor.
Yayın Tarihi: 25 Haziran 2012, Pazartesi 09:54
Ekonomi Haberleri

 Bakan Yıldız, dünyada alternatif olarak ortaya çıkan, petrol ve doğalgazın fiyatını yarı yarıya düşürmesi beklenen kaya gazını Türkiye’de de aramaya başladıklarını Sabah’tan Zübeyde Yalçın’a açıkladı. Yıldız, dört sahada arama yaptıklarını belirterek, “Trakya ve Güneydoığu’da iki sahada gaz bulundu, miktarını belirlemeye çalışıyoruz. Yeni sahalarda araştırmaya devam edeceğiz.” dedi. Trakya’nın hangi noktasında bulunduğunu tam olarak söylemeyen Yıldız, Türkiye’de kaya gazı bulunduğunu ancak miktarının ne kadar olduğunu bilmediklerini söyledi. Bakan Yıldız, açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye’de kaya gazı aranması konusunda çalışma başlattık. Dört saha belirledik ve ikisinden gaz çıktı. Buralar Trakya ve Güney doğu’da . İki bölgede de kaya gazı var ama ne kadar bilinmiyor. Kaya gazı her yerde olacak bir şey değil. ABD’li bir şirket şu anda Türkiye’de kaya gazı arıyor. Polonya ve Amerika’da çok miktarda kaya gazı var. Kaya gazının kullanılması dünyadaki gaz fiyatlarını düşürebilir.”

Bakan Yıldız’ın bu açıklamaları bir çok noktasında sondaj yapılan ve bazı noktalarında da doğal gaz bulunan Trakya’nın hangi yöresinde kaya gazı bulunduğu sorusu akıllarda soru işareti yarattı. Edirne Merkezinin kuzey bölgesiyle Süloğlu İlçesi sınırları içinde de birçok sondaj çalışması yapıldı, hatta birkaç noktada doğal gaz bulunarak çıkarma işlemine geçildiği biliniyor. Bakan Yıldız’ın bahsettiği kaya gazı rezervlerinin nerelerde olduğu yakında belli olur.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”