Dibek, Bakan’dan ‘Pehlivan’ın hesabını sordu
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Trakya'da Pehlivan cinsi buğday eken üreticinin mağdur edildiğini iddia etti.
Yayın Tarihi: 22 Haziran 2012, Cuma 12:56
Siyaset Haberleri

 CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, konu ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na verdiği, Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istediği soru önergesinde, şunları dile getirdi:

"Trakya bölgemizde en çok Flamura cinsi buğday üretilmektedir. Flamuradan sonra üretilen buğdayın yaklaşık yüzde 30'u Pehlivan cinsi buğdaydır. Flamura ile Pehlivan cinsi buğdayların kalitesi ve değerleri neredeyse aynıdır. Buna rağmen yarı sert buğday sınıfında olan birçok buğday sert sınıfına alındığı halde, Pehlivan cinsi buğday alınmamıştır. Bu nedenle sert buğday sınıfında yer alan Flamura cinsi buğdayın fiyatı 66,5 kuruş iken, yarı sert buğday sınıfında kalan pehlivan cinsi buğday 63,5 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu da buğday üreticisi çiftçilerimizin yaklaşık yüzde 30'unun mağdur olmasına neden olmaktadır.

Buna göre,yarı sert buğday sınıfında olan birçok buğday sert sınıfına alınmıştır. Buna rağmen, Flamura ile değeri ve kalitesi neredeyse aynı olan Pehlivan cinsi buğday neden sert buğday sınıfına alınmamıştır? Kalitesi ve değerleri sert buğday cinsine uyan Pehlivan cinsi buğdayın da sert buğday sınıfına alınması için bir çalışma yapmakta mısınız? Aradaki 3 kuruşluk farkın giderilmesi için bir çalışma yapmayı düşünmekte misiniz? Trakya köylüsünün mağduriyeti giderilecek midir?"

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”