Buğdayda altın yılı
EZO Başkanı Yorulmaz, Edirne buğdayının altın değerinde olduğunu, üreticinin satışta acele etmemesi gerektiğini vurgularken Edirne Ticaret Borsası yönetimi de aynı görüşte açıklamalarda bulundu.
Yayın Tarihi: 21 Haziran 2012, Perşembe 10:07
Ekonomi Haberleri

     Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, hububat fiyatının beklentileri doğrultusunda belirlendiğini yineleyerek, “İç Anadolu’da istenilen verim ve kalite olmadı. Bölgenin buğdayı kalite ve verim açısından çok çok iyi durumda.  Tüccar ve sanayici, üreticiyi mağdur etmesin, birlikte hareket etsin” uyarısında bulundu.

Edirne Ticaret  Borsası yönetiminden de yapılan açıklamada aynı  görüş paylaşıldı, üreticinin satışta acele etmemesi gerektiği vurgulandı.

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in 2012 yılı hububat tavan fiyatlarını tonu 665 lira olarak açıklamasının ardından Başkan Yorulmaz dün bir basın toplantısı düzenledi. Fiyatlarla ilgili duyduğu memnuniyetin yanı sıra tereddütlerini de dile getiren Yorulmaz, Edirne buğdayının altın değerinde olduğunu vurgulayarak bu durumun fırsata çevrilmesi için sanayiciyi ve tüccarı birlikte hareket etmeye çağırdı

            Hububat için açıklanan fiyatların iyi gibi gözükse de girdi yüksekliğinden ötürü üreticide birtakım sıkıntılar yarattığını ifade eden Yorulmaz, daha önce söylediği ‘Edirne buğdayı aranan buğday’ sözünün Edirneli çiftçiyi mahcup etmediğini kaydetti.

 Edirne Ticaret Borsası’na (ETB) getirilen buğdayın 13 proteinin üstünde olduğunu kaydeden Yorulmaz, “Sanayici ve tüccara sesleniyorum. Edirne buğdayı altın değerinde. Bakan açıklama yapsa da bu yıl İç Anadolu’dan iyi verim beklenmiyor. Bu yıl Edirne’de üretilen buğday çok kaliteli. Verim de çok iyi. Beklentilerin üstünde diyebilirim.  Umarım Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile tüccar birlikte hareket eder. Buğdayları iyi değerlendirip ona göre pazarlama yaparız” dedi.

Birinci sınıf olarak adlandırılan Drobya, Eksperya, Krasunya,  Odeska, Flamiro 85, Selimiye ve Tekirdağ çeşidi buğdayların 665 kuruştan satıldığını ve 13 protein üstü buğday çeşitlerinde buğday başı yüzde 3 artış uygulandığını belirten Yorulmaz, ikinci sınıf olarak adlandırılan Gelibolu, Katya 1 ve Pehlivan çeşidi buğdayların da 635 kuruştan satıldığını sözlerine ekledi.

Yol mesafesine de dikkat çeken Yorulmaz, “TMO borsadan alım yapıyor. Biz buna karşıyız. Ofis ve borsa birbirlerine ters istikamette. Edirne’de yollar, köprüler kapalı. Son olarak önceki gün meydana gelen kaza sonrası set yolu da kapandı. Bu yol üretici için çok önemliydi. Yolun kapanması mağduriyeti daha da artırdı. Bu yüzden ofis ile borsa karşılıklı müzakere ederek gerekli çalışmaları yapmalı. Olası bir kazada sorumlu kendileri olur” dedi.

 

Borsa da kaliteden memnun

 

Edirne Ticaret Borsası yönetimi de bu hasat döneminde buğdayla ilgili yaptığı açıklamada kaliteden memnun olduklarını belirtti.

Açıklamada, “Buğday hasadı 13 Haziran 2012 tarihinde Borsamıza ürün gelmesiyle başlamış bulunmaktadır. Kış mevsiminin uzun ve soğuk geçmesi, bölgesel don zararları, ekim zamanındaki yağışlarının yetersizliği ve hava sıcaklıklarının düşük seyretmesi gibi normalden farklı seyreden iklim koşulları, üye ve üreticilerimizi zaman zaman endişelendirse de 4-5 yıldır yağmayan Mayıs ayı yağmurlarının da etkisiyle, hasat sonrasında yapılan kalite analizleri ürün kalitesinin çok iyi olduğunu ortaya koymaktadır.” dendi, şöyle devam edildi:

“Satışa arz edilmek üzere Borsamıza getirilen buğdayların analiz sonuçları sevindiricidir. Özellikle protein ve glüten oranları çok iyi olarak nitelendirilmektedir. Dileğimiz hasat sonuna kadar bu durumun devam etmesi, geçmiş yıllarda yaşanan pazarlama sorunlarının bir daha gündeme gelmemesidir.

 

‘Satış için acele edilmesin’

Ülkemiz buğday üretiminde geçen yıla göre az da olsa azalma beklenmekte, 19.5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Üreticilerimize; ürünlerinin kıymetini bilerek, satış için acele etmemeleri tavsiye ediyoruz. Bilindiği üzere ürünün piyasaya sunulmasındaki yığılmalar, talep dengelerini de bozmaktadır. Ürün satışlarının peyderpey olarak yapılması, üreticilerimizin elde edeceği gelirin artmasını sağlayacaktır.

Üreticilerimizin alın teri olan mahsullerini günün şartlarına göre en iyi şekilde kıymetlendirilme gayreti içerisinde olan tüm üyelerimize ve ürünlerini Borsamız satış salonlarında satmayı tercih eden tüm üreticilerimize teşekkürlerimizi sunuyor, sezonun üreticilerimiz ve üyelerimize iyi bir yıl yaşatmasını temenni ediyoruz.”

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yaşagör ve Zeren ailelerinin mutlu günü
"Bir günde 78 imzadan 9 imzaya düştük"
Yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti
Mora katliamı 202. yılında unutulmadı
TOGG’da geri sayım başladı
Makine ihracatı 18,6 milyar dolara yükseldi
Üretici destek bekliyor
Zanlı polis ekipleri tarafından yakalandı
‘Ülkücü yaşarken yiğit, ölürken şehittir’
Esnaf ve STK ziyaretleri yapacak
Edirneli üreticilere 21,5 milyon TL ödeme yapılacak
Pilot yüzbaşı ve 64 asker şehit olmuştu