İriş: “Komşuda seçimi AB kazandı!”
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, geçen Pazar günü komşu Yunanistan’da yapılan genel seçimlerle ilgili “komşuda seçimleri AB kazandı” açıklamasını yaptı.
Yayın Tarihi: 21 Haziran 2012, Perşembe 10:04
Siyaset Haberleri

    Komşudaki seçimi değerlendiren İriş’in, konu ile ilgili açıklaması şöyle: “Seçimlere,  Almanya’nın ‘Bild’ gazetesinde yayınlanan ‘aklınızı başınıza alın’ uyarısı ile girdi. Büyük ekonomik kriz yaşayan Yunan halkı, AB ve Euro’dan çıkarılma tehdidi altında AB ve Euro yanlısı Partiye yönlendirildi. Almanya’nın en yüksek tirajlı ‘Bild’ Gazetesinde Yunanlara hitaben yayınlanan tam sayfalık mektupta, ‘İki yılı aşkın bir süredir Banka otomatlarından biz Almanların ve diğer AB ülkelerinin koyduğu Avrolar çıkıyor. Yarın sizin seçim gününüz. Aslında seçim gününüz de değil. Acılı ve akılcı bir süreç ile tamamen batış arasında bir seçim yapacaksınız. Hata yapmayın!’  denildi.

  Komşumuz Yunanistan, AB’ye girdiği günden beri üretim gücünü giderek yitirdi.”  

Yunanistan’da ekenominin kötüye gitmesini zincir mağazalara da bağlayan İriş, “Son on yıldır  iç pazarında,  yerli malı ve yerli esnafın payı sürekli azaldı. Avrupa menşeli AVM’ler en küçük yerleşim yerlerine kadar girdi. Yunan halkı üretimden sonra günlük alışverişlerinin karından bile mahrum olmaya başladı. Böylece gücünü büyük ölçüde kaybetti.” Dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “Bu arada ülkemizde de en kenar mahalle ve kasabalara kadar giren zincir mağazaların cirolarının ithal ürünlerin payının  % 40’lardan % 70’lere çıktığını hatırlatmak isterim. Bunun bedelinin de Dış Borçların ve işsizliğin artmasına sebep olduğunu bilmeliyiz.

Sonuç olarak; Batı medeniyet anlayışı, ‘güçlü haklıdır’ olduğuna da vurgu yapan İriş, “AB Birliğine girmek için akla hayale gelmeyecek tavizleri verenler Yunanistan’da seçimlere yapılan bu baskılardan ders almaları gerekir. Batı medeniyetinde değişmeyen anlayış, ‘para veririz, emir de veririz. İktidarları da biz belirleriz. Güçlüyüz, haklıyız’ anlayışıdır. Bugün borçları 600 milyar dolara yaklaşan Türkiye’ye yarın çok daha ağır dayatmaları yapmayacaklarına acaba kim garanti verebilir” dedi.  

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi