Hububat alım fiyatı 665 lira
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Geçen yıl ton başına 605 TL olarak açıkladığımız müdahale alım fiyatı bu yıl Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendi"
Yayın Tarihi: 19 Haziran 2012, Salı 10:43
Ekonomi Haberleri

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2012 müdahale alım fiyatının, Anadolu kırmızı sert ekmelik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendiğini bildirdi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, ayrıntılar hakkında bilgi alamadığı için yorum yapmaktan kaçındı.

Bakan Eker, TMO Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında 2012 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı.

TMO'nun alım fiyatları belirlenirken devir stoku üretim miktarı, maliyet iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon refah payı, üretimin sürdürülebilirliği ve diğer ürün alımlarında uygulanan fiyatların dikkate alındığını belirten Eker, geçtiğimiz yıl ton başına 605 TL olarak açıkladıkları müdahale alım fiyatının 2012 yılında Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendiğini kaydetti.

 Fiyat yükselebilecek

 Bu fiyatın yüzde 11,5-12 oranında protein içeren buğday için belirlendiğine işaret eden Eker, proteini yüzde 13 ve üzerinde süne oranı düşük olan kaliteli buğdaylarda ise ton başına 685 liraya kadar çıkabileceğini ifade etti.

Bakanlığın ton başına 50 lira prim uygulamasını sürdüreceğine ayrıca gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerine 2012 yılında da devam edileceğini dikkati çeken Eker, "Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlediğimiz ton başına 665 lira müdahale alım fiyatı bakanlığımızca verilen ortalama ton başına 115 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 780 liraya yükselmektedir" ifadesini kullandı.

Eker, TMO'nun 1 Kasım 2012'den itibaren ürün satışlarına da başlayacağını belirterek, satış fiyatlarının satış öncesinde açıklanacağını söyledi.

 Yorulmaz: ‘Yorum yapmak için erken’

Öte yandan Bakan Eker’in bu açıklaması üzerine fiyatın tatmin edici olup olmadığını sorduğumuz Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, “Bu fiyatın, bölgemizde ürettiğimiz hububat fiyatı olup olmadığını bilmiyoruz. Ne Toprak Mahsulleri Ofisi, ne de Birliğimizden bu konuda ayrıntılı bilgi alabildik. Bu yüzden bir yorum yapamayacağım. Eğer bu açıklanan fiyat bizim bölgemizde üretilen hububat fiyatıysa tatmin edici bulurum. Ama, bu konuda olumlu veya olumsuz bir şey söylemek için erken. Ayrıntılı rakamları alınca yorumumuzu yapacağız.” dedi. Tahmini konusundaki sorumuzu da kısa yanıtlayan Başkan Yorulmaz, “Bakan Eker’in açıkladığı tipte, yani ‘kırmızı sert ekmeklik buğday’ bizde de üretiliyor, ama fiyatının açıklanan 665 lira olup olmadığı konusunda bilgimiz yok. Bugün yarın öğreniriz.” şeklinde ifade kullandı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi