Sınır ticaretimiz bile yok
CHP Edirne Milletvekili Gürkan, bir yıllık hizmet süresini değerlendirirken Hükümeti de eleştiri yağmuruna tuttu, sınır ticaretinden söze girdi, Ergene kirliliğinden çıktı.
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2012, Pazartesi 10:10
Siyaset Haberleri

 CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan "Edirne'ye her gelen siyasetçi, iş adamı, bir fidan dikse küçük bir ormanlık olurdu, çünkü bu gelenlerden Edirne'nin destek görmesi mümkün değil" dedi ve açıklamasını “Sınır kentiyiz ama sınır ticareti yapamıyoruz” diye sürdürdü.

Gürkan, Lalezar Restoranda düzenlediği basın toplantısında, milletvekili seçildiği tarihten bu yana yaptığı çalışmaları değerlendirirken hükümeti de eleştirmeden edemedi.

Hemen hemen her hafta sonu Edirne'ye gelerek vatandaşların yaşadıkları sorunları dinlediğini, bu problemlerin çözümü için de konuyu meclise taşıdığını anlatan Gürkan, "1 yıl içinde kendi adıma 2 kanun teklifi verdim, toplamda ise 21 kanun teklifinin oluşmasına imza attım. 13 yazılı soru önergesi verdik, kentimizle ilgili. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Edirne'yi savunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Gürkan, genel seçimlerden önce Edirne'ye çok sayıda siyasetçinin, iş adamının geldiğini ve birtakım vaatlerde bulunduğunu, seçim sonrası verilen sözlerin tutulmadığını öne sürdü.

Edirne'ye gelenlerden kente bir fidan dikmesini isteyen Gürkan, "Edirne'ye her gelen siyasetçi, iş adamı, bir fidan dikse küçük bir ormanlık olurdu, çünkü bu gelenlerden Edirne'nin destek görmesi mümkün değil. Bari bundan sonra gelecek olanlar bir fidan diksin de kentimizin Kazancı olsun" diye konuştu.

 

Sınır kentiyiz ama

 

Gürkan, Edirne'nin sınır kenti olmasına rağmen sınır ticareti yapamadığını belirterek,"Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olan Edirne, bir türlü sınır ticareti kapsamına alınmadı. Sınır kentiyiz ama sınır ticareti yapamıyoruz. Sınır kentiyiz ama bir Balkan Ticaret Merkezi kuramıyoruz" dedi.

Ergene Nehri'ndeki kirliliği önleme konusunda yapılan çalışmaların yetersiz kaldığını savunan Gürkan, sivil toplum örgütlerinin baskılarıyla Ergene Nehri'nin temizlenmesi konusunda hükümetin bir eylem planı ortaya koyduğunu belirterek, "Bu süreci dikkatle takip ediyoruz. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu geçen yıl seçim kampanyasında geldiğinde 2012-2013'te Ergene Nehri'nde yüzüleceğini söylemişti. Eğer 2013 yılında yüzülebilecek duruma gelirse biz kendilerini hep beraber yüzmeye davet edeceğiz" diye konuştu.

Hükümetin getirdiği 4+4+4 eğitim sistemiyle son günlerde gündem yaratan kürtaj konusuna da değinip sert eleştiriler yönelten Milletvekili Gürkan, ekonomi konusunu da unutmadı.

Cari açık

   2002 yılında AKP iktidara geldiğinde her ailenin kazandığı 100 liranın 4.7’sinin borç ödemek üzere geri gittiğini vurgulayan Gürkan, ‘’100 lira kazandığımızda bunun 7 lira 70 kuruşunu borç olarak ödüyorduk. 2012’ye geldiğimizde kazandığımız her 100 liranın yüzde 52’sini borç olarak ödüyoruz. Bunun kimse farkında değil. Ülkemizin gayri safi milli asılası 750 milyar dolar civarında, şu anda iç ve dış borç toplamımız 650 milyar dolar, cari açığımız da 75 milyar dolar. Varın gerisi siz hesaplayın. Türkiye’yi ayakta tutan Türk ekonomisinin basmamasını sağlayan tek şey var bu ülke insanın üretim gücü ve dinamizmi’’ diye konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi