Çeribaşı’da üretilen kiraz Avrupa ülkelerinde
Edirne’nin Enez İlçesi Çeribaşı Köyünde toplanmaya başlanan kiraz, artık marka olma yolunda hızla ilerliyor. Bütün Avrupa ülkelerine ihraç edilen ve köyde geçen yıl 400 dönüm olan kiraz ekim alanları bu yıl %100 artarak 800 dönüme ulaştı.
Yayın Tarihi: 18 Haziran 2012, Pazartesi 10:05
Ekonomi Haberleri

      Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Selahaddin Uyulgan ve Halkla İlişkiler Departman Sorumlusu Uğurcan Urgan, 15 Haziran Perşembe günü, Enez Çeribaşı Köyü’ndeki Kiraz bahçelerini ve üreticileri ziyaret ederek, hasatın ilk günü vesilesiyle hayırlı olsun dileklerini iletti.

     Enez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Karaca, Alara Fidan A.Ş. Yetkilisi Samet Özkan ve üreticiler tarafından karşılanan Keşan TSO Heyeti, Çeribaşı Köyü’nde kiraz üretimi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi aldılar.

     Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mustafa Helvacıoğlu, Çeribaşı Kirazı’nın marka olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek şunları söyledi:

     “Bugün Çeribaşı Köyü’nde hasatın ilk günü, bizlerde Keşan TSO olarak bu önemli günlerinde üreticilerimizin yanında olarak onlara hayırlı ve bereketli hasatlar temennisinde bulunduk. Meyvecilikte Trakya’ya örnek olma yolunda ilerleyen Çeribaşı’nın ülke ve bölge ekonomisine katkısı gurur verici. Avrupa’nın tüm ülkelerine buradan kiraz ihraç ediliyor. Çeribaşılıların potansiyeli ve sektöre ilgisi her geçen gün artıyor. Enez Ziraat Odamızda bu ekimlere teknik destek veriyor. Yaklaşık 800 dönüme ulaşan ekim alanlarında 200 kişi çalışıyor, bu nedenle sektörün istihdama sağladığı katkı da sevindirici boyutlarda. Keşan TSO ve Enez Ziraat Odası olarak, Çeribaşı Kirazı için yöresel marka başvurusunda bulunacağız.”

     Konuyla ilgili açıklama yapan Enez Ziraat Odası Başkanı Ahmet Karaca da şunları söyledi:

     “Daha önceki söylemlerimizde yörenin bitki örtüsünü değiştireceğiz diyorduk, artık bunu başarma noktasına geldik. Bölge insanı artık verimsiz ağaç köklerinde değil verimli ağaç köklerinde gölgelenecek. Bu gün hasatımızın ilk günü.  

     Kiraz ekim alanları geçen yıla oranla %100’lük bir artış sağladı. Geçtiğimiz yıl 400 dönüm olan üretim alanı bu yıl yaklaşık 800 dönüm oldu. Ürün olarak ta %300’lük bir artış bekliyoruz.  Diğer ekilen alanların verime ulaşmasıyla önümüzdeki dönemde yaklaşık 200 tonluk üretim yapacağımıza inanıyorum. Kiraz üretimi ayçiçek veya buğday üretimine göre çok daha kazançlı, 1 dönüm ayçiçeği veya buğday ile 1 dönüm kiraz ekimi yapan üretici arasında en az 20 kat kazanç farkı var.”

      Meyvecilikte Trakya’ya örnek olmak isteyen Çeribaşı Köyü’nde kiraz dışında erik, nektarin, şeftali, elma ve armut gibi meyveler de yetiştiriliyor.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi