Sağlıkçıya bir dokun bin ah işit
Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi, iş bırakma eylemi sırasında sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması ve yıpranma payı ile ilgili basın açıklaması yaptı.
Yayın Tarihi: 14 Mart 2015, Cumartesi 08:00
Sağlık Haberleri

Yavuz Demir

Edirne Devlet Hastanesi bahçesinde yapılan iş bırakma eylemi çerçevesinde konuşan Türk Sağlık Sen Edirne Temsilcisi Alim Kanpolat, Türk Sağlık Sen adına yaptığı açıklamada döner sermaye ve yıpranma payı sorunlarının giderilmesini talep ettiklerini belirtti.

Kanpolat, "Bugün 13 Mart, Türk Sağlık Sen olarak, haklı taleplerimiz ve emeklerimizin karşılığı için Türkiye genelinde olduğu gibi Edirne'de de iş bırakıyoruz. Çünkü Sağlık çalışanlarının sorun ve sıkıntılarının giderek arttığı bir dönem yaşamaktayız” dedi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde özellikle çalışan memnuniyeti göz ardı edilmekte, çalışan talepleri sürekli olarak görmezden gelinmekte ve ne yazık ki kağıt üzerinde yapılan anketler, istatistikler gerçeği yansıtmamaktadır.  O mutlu gösterilen sağlık çalışanı sadece kağıt üzerinde kalmıştır. Gerçekte öyle bir sağlık çalışanı aramak rüyadan öte gitmeyecektir. Türk Sağlık Sen tarafından her fırsatta dile getirilen  döner sermayelerin emekliliğe  yansıtılması ve yıpranma payı sorunu sağlık çalışanlarının en temel sorunudur. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması sağlık çalışanlarını aileleri ile birlikte geleceklerinden kaygı duymalarına neden olmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenirken emekli maaşlarında büyük bir hak kaybı oluşmaktadır. Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması için Türk Sağlık Sen olarak başlattığımız dilekçe kampanyamızı karalayanlar çalışan hakkı için iş bırakıldığında da ortada yok olduklarını görüyoruz.  Toplantılarında idareci ağırlayıp, bakandan oy toplayın talimatı alanların bugün bu alanda olması zaten çok zordur.  Çalışanlarla alanlara çıkmak yerine idarecilerle poz vermek tek yaptıkları iştir. Sağlık Bakanlığı daha dün bu saatlerde ''Şifa Veren Ele Vefa'' adlı bir program düzenlemiştir. Öncelikle belirtmek isteriz ki Bakanlık hiçbir zaman sağlık çalışanlarına vefa göstermemiştir. Şifa veren elleri sorunları ve dertleri ile baş başa bırakmıştır.  Süslü toplantılarla bu işi geçiştirmeyi adet edinmiştir.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun zam müjdesine de değinen Kanpolat, “Sayın Başbakan sağlık çalışanlarının hakları ile ilgili bazı açıklamalar yapmıştır. Nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapacağız demiştir. Bir saatlik nöbet ücreti 2.5 TL ile 4.5 TL arasında değişmektedir. Bu komik ücretlerin yüzde 50 artması çok büyük bir müjde midir ? Nöbet ücreti eğer artırılacaksa saatini12 TL gibi bir ücrete çıkarın ki yaptığımız işin karşılığını alabilelim. Yoksa bu toplumu yanlış yönlendirmekten kandırmaktan başka bir şey olmaz.” dedi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Erikli’deki itfaiye araç ve ekipleri yaz sezonu teyakkuzda olacak
7.100 m² tarla icradan satılık
Cengizhan Şimşek, başpehlivan oldu
ikiz kardeşler rakip oldu
Yarı finalde İsmail Balaban ile Cengizhan Şimşek eşleşti
Selim Ağa, ağalığı bırakmadı
Balaban Yarı Finalde
Edirne’den Zakkum geçti
Çeyrek finale yükselen 8 başpehlivan belli oldu
Şaban Yılmaz 45 yaşında Kırkpınar'a veda etti
İlk gün sonuçlarıyla farklı bir Kırkpınar yaşandı
Gürbüz, ikinci turda rakibi Yeşil Yeşil'e elendi