100 yıl su sıkıntısına paydos
Belediye Meclisinde onay gören Kayalı Barajı’ndan direkt olarak Edirne’ye çekilecek isale hattıyla Edirne 100 yıl içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. İşi DSİ yapacak, Edirne Belediyesi bedelini 30 yılda ödeyecek.
Yayın Tarihi: 07 Haziran 2012, Perşembe 10:26
Ekonomi Haberleri

 Edirne Belediyesi’nin Hamdi Sedefçi başkanlığında yapılan Haziran ayı toplantısı dolu dolu ve renkli geçti. Meclis gündeminin en önemli maddeleri arasında, Edirne’nin 100 yıl su sıkıntısı çekmeyeceği bir projesi ile yıllardır yılan hikayesine dönen Çöp İmha Tesisi vardı. Bu olumlu projeler yanında bir de vatandaşların pek hoşuna gitmeyecek  ‘Kanalizasyon harcamalarına katılım payı alınması’ maddesi de Meclisten geçti.

Haziran Meclisi’nde 17 gündem, birkaç da gündem dışı maddeler görüşülmeden önce Başkan Sedefçi, Meclisin bu yılki tatil ayının Ağustos ayı olmasını oya sundu ve kabul edildi.

Sıra İçme Suyu Temini ile ilgili Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün yazısına gelince Sedefçi, konuya açıklık getirdi ve Vali Gökhan Sözer’in aracılığı ile DSİ ile yapılan anlaşmayı dile getirirken salonda dinlbeyici olarak bulunan AK Parti İl Başkanı Müjdat Kahve ve beraberindeki partilileri de işaret ederek Hükümetin katkı ve destekleriyle Edirne’nin yararına bazı projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Sedefçi, halen elektrik masrafı olmadan daha karlı olduğu için Süloğlu Barajı’ndan 800’lük isale hattıyla gelen suyu Edirne’de kullandıklarını, ancak Kayalı Barajı’ndan yeni bir 1000’lik isale hattı projesini de hayata geçirme konusunda DSİ ile anlaşma yaptıklarını belirtti. Bu hattı DSİ’nin yapacağını, Edirne Belediyesi’nin de bu işin bedelini 30 yıl sürede DSİ’ye ödeyeceğini söyleyen Sedefçi, “Bu proje tamamlandığında hem Kayalı’dan gelecek isale hattını, hem de gerektiğinde Süloğlu Barajı’ndan gelen hattı kullanabileceğiz. Sadece Musabeyli Köyüne bir arıtma tesisi inşa edilecek. Böylece Edirne 100 yıl içme suyu sıkıntısı çekmeyecek.” dedi ve Meclisin bu maddeyi onaylaması için oya sundu ve kabul gördü.

 

Çöp İmha Tesisi nihayet

 

Evsel Katı Atık Toplama  Ücret Tarifesinin belirlenmesi maddesinin görüşüldüğü Mecliste Sedefçi, önce imtiyaz ihalesini yapacaklarını, Çöp İmha Tesisi’ni de 2-3 yıl içersinde tamamlamada kararlı olduklarını söyledi. Hükümetten de bu konuda yardım beklediklerini belirten Sedefçi,  maddeyi incelenmek üzere komisyonlara havalesini oya sundu,  kabul edildi.

Meclisten geçen maddeler arasında Kırkpınar haftasında ulaşımı sağlamak üzere T plakalı taksicilerle M plakalı minibüsçü esnafının yolcu götürme hizmet düzenlemesi,Roman derneklerine malzeme yardımı, imar plını değişiklikleri, oto park konuları vardı, her biri ya kabul gördü, ya da komisyona havale edildi.

 

Kanalizasyon katılım payı alınacak

 

Halkı aleyhine olacak ‘kanalizasyon harcamalarına Katılım Payı alınması ve katılım payı miktarının belirlenmesi maddesine sıra gelince Sedefçi, şimdiye kadar pek önemsemedikleri bu tarifeyi artık belirleyip uygulamaya sokmak zorunda olduklarını vurguladı. Teklif, Meclis tarafından hiç eleştirilmeden onaylandı.

Son günlerde tarihi köprülerden geçişler konusuna da değinen Sedefçi, bu durumun turizmi baltaladığını, uzun bir süredir gündemde olan Sarıbayır’dan Karaağaç’a yapılacak alternatif köprünün zamanının geldiğini, bunun için İktidar Partisi Edirne temsilcilerinden de yardım beklediğini söyledi.

 

Sedefkule ve Oto Gar’a düzen

 

Konuyu  Yıldırım’da yapılacak Sedefkule’ye getiren Başkan Sedefçi, kuleyi kendi imkanlarıyla yapacaklarını, işi ihaleye çıkardıklarını, 27 Haziran’da yapılacak ihaleden sonra temel atma töreni düzenleyeceklerini belirtti.

Öte yandan ihale edilen Edirne Oto Garı yönetmeliğine eklenmek üzere bir madde oya sundu ve kabul edildi. Buna göre yolcusunu getirenler araçlarıyla peron bölümüne girebilecek, sadece 25 dakika kalacak. Daha fazla kaldığında kapıdan çıkış yapamayacak, çekici ve ayrıca alınacak ücreti araç sahibi sineye çekecek. 25 dakika süresince ücret alınmayacak, daha uzun süre için her bir saatte  1.5 lira ücret uygulanacak. Oto Gar’da düzen dört dörtlük hale getirilecek.  

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi