Pazarlarda ucuzluk zamanı
Havaların sıcaklığı yükselmeye başlayınca hafta pazarlarında da ucuzluk zamanı başladı.
Yayın Tarihi: 05 Haziran 2012, Salı 10:04
Ekonomi Haberleri

 Dar gelirlilerin dörtgözle bekledikleri sebze ve meyvelerdeki fiyat düşüşleri dikkat çekici bir ivme kazandığı gözleniyor. Birkaç gün önce ateşi anormal yükselip kilosu 4-5 liralara çıkan sofralarımızın vezgeçilmez gıda maddesi kırmızı dometesin bugünlerde fiyatı bir liraya kadar indi. Başka bir özelliği bulunan salkım domates ise 1.5 liradan satışa sunulurken ilk defa tezgahlarda yerini alan Çanakkale tarla domatesi ise 2.5 liradan kapı açtı. Ancak bu sıcaklar devam ederse ürün fiyatlarının daha da düşeceğini belirten pazarcılar, Çanakkale domatesinin de fiyatının buna bağlı olarak düşüşe geçeceğini vurguluyor.

 Fiyat düşüşü üretimden

 Dar gelirliyi memnun eden ucuzluk Edirne’nin hafta pazarlarında sinyal vermeye başladı. Havalar serinken tezgahlarda sebze ve meyve fiyatlarının yanına pek kolay yaklaşılamazken bugünlerde bazı ürünlerin fiyatlarının o güne göre yarı yarıya düştüğü dikkat çekiyor. Geçen günlerde 3.5-4 liraya satılan kabak ve taze fasulyenin fiyatı dünkü pazartesi pazarında 2 liradan müşterilere sunulmaya başlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan pazarcı esnafı, “Hava sıcaklıklarının başlamasıyla birlikte ürünlerde de bolluk görülmeye başlandı. Tabii ki bu da fiyatlara yansıyor. Sıcaklar böyle giderse daha fazla ürün yetiştirilecek ve pazarlara sürülecek. Bu fazla ürün birkaç gün satılmazsa sıcakların da etkisiyle ya çürüyecek, ya bozulacak sonunda satılamayacaka hale gelecek. Bu yüzden pazarcı arkadaşlarımız da zarar etmemek için ürünleri daha düşük fiyatlardan tedarik edip bozulmadan ellerinden çıkarmak yoluna giderek az karla satış yapmak durumunda kalacak. Bu da vatandaşların ucuz sebze ve meyve satın alma olanağına kavuşacağı anlamına gelir.” diyerek durumu özetledi.

 Pazarlardaki fiyatlar

Dünkü Pazartesi pazarında sebze ve meyvelerin kilo fiyatları şöyle oluştu:

Çarliston ve sivri biber 1 lira, kaba biber 2 lira, taze patatez 1.25 lira, bayat eski patatez 1 lira, maydanoz 50 kuruş, sera domatezi 1, salkım domatez 1.5 ve Çanakkale domatezi 2.5 lira, Marul 50-75 kuruş, roko demedi 1 lira, taze fasulye 2 lira, salatalık 1.5 lira, taze baş soğan ve taze demet soğan 75 kuruş, patlıcan 1.5-2 lira, şeker havuç 2 lira, kabak 2 lira bezelye 1.5 lira.

Bazı meyve fiyatları da şöyle: Kiraz 2-3 lira, Çilek 2.5-3 lira, kayısı 2.5 lira, erik 1.5-2 lira, kavun 1.5 lira, karpuz 75 kuruş, muz, 3.5- 4 lira, şeftali 2-2.5 lira.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi