Mükellefleri öfkelendiren ‘bedel’
Mükellef sicil kayıtları için KDV ile birlikte 118 TL'lik bedel istenmesi vergi mükelleflerini adeta çileden çıkardı, "Vergi Dairesi'nde her şey zaten kayıt altında. Bir kereye mahsus olsa neyse, ama sürekli olunca yazıktır, günahtır." şeklinde tepkilerine neden oldu.
Yayın Tarihi: 04 Haziran 2012, Pazartesi 10:18
Ekonomi Haberleri

 Ayrıca, mükellef  bilgileri bildirimi verilme süresi 29 Haziran 2012 tarihine kadar uzatıldığı duyurusu da yapıldı.

Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın sitesinde Başkan Enver Çevik üyelerine mükellef sicil kayıtlarıyla ilgili tüm meslektaşlarının söz konusu ücreti Serbest Meslek Makbuzu karşılığında müşterilerinden tahsil etmesini istedi. Çevik,  ayrıca makbuzları gerektiğinde ilgililere ibrazı için de hazırlıklı olmaları gerektiğini hatırlattı. 1 Nisan -31 Mayıs tarihleri arasında alınması öngörülen mükellef sicil kayıt ücretleri mükelleflerin tepkisine  neden oluyor.

Başkan Çevik'in üyelerine yönelik odanın sitesinden yaptığı duyuruda  şu ifadeler yer alıyor:

"Sayın Üyemiz; Gelir İdaresi Başkanlığınca istenen mükellef sicil kayıtları, 01/04/2012  31/05/2012 tarihleri arasında Gelir İdaresi sitesinden gönderilmesi zorunlu olup, göndermeyen mükellefler hakkınca cezai işlem uygulanacağı bilinmektedir. TÜRMOB Başkanlığının  görüşmeleri sonucunda,  Maliye Bakanlığının yayınlamış olduğu 2012 ücret tarifesinde mükellef sicil bilgileri girişi için 100 TL + KDV ücret alınması  öngörülmüştür.

Haksız rekabetin önlenmesi, angarya işleri ücretsiz yapmama ve meslek saygınlığının üst seviyeye çıkarılması adına tüm meslektaşlarımızın bu ücreti Serbest Meslek Makbuzu karşılığında  tüm müşterilerinden tahsil ederek, makbuzları gerektiğinde  ilgililere ibrazı için hazırlıklı olmaları hususu önemle rica olunur."

Öte yandan 30 Mayıs 2012 günü aynı sitede yer alan duyuruda ise; , daha önce 1 Nisan - 31 Mayıs 2012 olarak açıklanan mükellef  bilgileri bildirimi verilme süresi 29 Haziran 2012 tarihine kadar uzatıldığı duyurusu da yapıldı.

Söz konusu mükellef sicil kayıtları için istenen ücret de tepkilere neden oldu. Bir sürü ödemenin altından kalkmaya çalıştıklarını belirten mükellefler, "Zaten tüm esnafın işleri ortada. Çoğu çalışan emekli de çektiği maaşı ödemelere aktarıyor. Bu istenen ücret 10 değil, 20 değil 30 TL değil. Yazık günahtır" diyerek tepkilerini dile getirdi. 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi