‘Ayasofya’ya bilet alarak değil, abdest alarak girmek istiyoruz’
İstanbul İnönü Stadyumu’nda düzenlenen Fetih Şöleni’ne ve “Zincirler Kırılsın, Ayasofya Cami Olarak Açılsın” etkinliğine katılan AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, “Ayasofya’ya bilet alarak değil, abdest alarak girmek istiyoruz.” dedi.
Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2012, Çarşamba 12:23
Siyaset Haberleri

 İriş, yaptığı açıklamada, “Ayasofya, tam 78 yıldır ibadete hasrettir. Bu durum bizim vicdanımızı rahatsız etmektedir.” dedi ve şunları kaydetti:

“Ayasofya, Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul'u fethettikten sonra, ilk cuma namazını kıldırdığı mabettir. Fatih, İstanbul'u fethettikten sonra önce burayı tamir ettirmiş ve bahçesine medrese kurdurmuştur. Vakfiyesindede burasının başka bir amaçla kullanılmamasını bizzat tembihlemiş, aksi bir durumda bunu yapanlara da  lânet etmiştir.

Ayasofya, sadece taş bir binadan ibaret değildir. Ayasofya, Hakk'ın Batıl'a galebe çalmasıdır. İstanbul’un, İslâm beldesi olduğunun nişanıdır. Sultan Mehmed'e vefa adına, Ayasofya ibadete açılmalıdır. Bu üzücü duruma artık bir son verilmelidir.”

Fethin sembolü olan Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması için on binlerin katılımıyla namaz kıldıklarını belirten Abdülhamit İriş, “Fatih Sultan Mehmed’in emaneti olan Ayasofya'nın camiye çevrilinceye kadar takipçisi olacağız.” dedi.

AGD Edirne Şubesi yöneticileri, Ayasofya'daki namaz programından sonra İnönü Stadyumu’ndaki Büyük Fetih Şöleni kutlamasına gittiler. Türkiye'nin her yerinden yoğun katılımın olduğu Fetih Şöleni, ezgi ve marşlar, yurt dışından misafirlerin konuşmaları, Kuran ziyafeti, fethin canlandırılması ve Kâbe imamının duası ile sona ererken, stadyumu hınca hınç dolduran on binlerce kişi büyük bir coşku ile stadyumdan ayrıldı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi