Komşuda 2. Jivkov dönemi mi?
Bulgaristan’da Türkçe olan yer isimlerinin Bulgarca isimlerle değiştirilmesi, acaba ikinci Todor Jivkov dönemi mi başlıyor? sorusunu akıllara getirdi.
Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2012, Salı 10:46
Siyaset Haberleri

 Türk karşıtı asimilasyonla tanınan Bulgar lider Todor Jivkov’un bir dönem korumalığını yapan ve son seçimde Başbakan seçilen Boyko Borisov’un  Türk kimliğini inkâr eden söylemleriyle bilinmesi bu kuşkuları güçlendiriyor.

Bulgar basınından edinilen bilgilerden bu isim değiştirme girişimleri çok dikkat çekmeye başladı. Soydaşlar arasında tedirginliklerin de başgösterdiği duyumlandı.

Son olarak Filibe’de Cuma Caminin bulunduğu ve halk arasında Cuma Meydanı (Cumayata) olarak bilinen meydanın isminin ‘‘Roma Stadyumu’’ olarak değiştirilmesine ilişkin Filibe Belediye Başkanı İven Totev (GERB) tarafından sunulan teklif yapılan Filibe Belediye Meclisi toplantısında ele alındı. Teklif, yapılan oylamada 29 evet, 7 hayır ve 9 çekimser oyla kabul edildi.

Söz konusu teklife en sert tepkiyi Belediye Meclisi’nde 7 üyeye sahip BSP Grubu gösterdi.

Basında çıkan haberlerde HÖH’lü 3 Belediye Meclis üyesinin toplantıda isim değişikliğine karsı çıkmakla birlikte oylamada çekimser oy kullandığı ileri sürüldü. HÖH’lü Belediye Meclis üyeleri çekimser oy kullandıkları haberlerini yalanladı.  

 Varna’da da durum aynı

İsim değişikliği girişimi Varna şehrinde de dikkat çekti. Varna Meclis Kurulunun yaptığı oturumda Meclis üyelerinden oluşturulan bir çalışma grubu, belediye sınırlarında bulunan Türkçe, Yunanca ve Arapça adlı 220 coğrafi yapının yeni Bulgarca adlarla değiştirilmesi listesini sunduğu bildirildi.

Bu girişimde bulunan İç Makedon Devrimci Örgütünden /VMRO/ Kostadin Kostadinov, “Varna Belediyesi Tarım Daire Başkanlığı, Bölge Araştırmacıları Derneği temsilcileriyle yapılan danışmanlıklar ve bilim incelemeleri okunduktan sonra en son bu adları önermeye karar verdik” dedi.

Kostadinov, Varna Belediyesinde bulunan Türkçe, Yunanca ve Arapça yer adlarının Bulgarca adlarla değiştirilmesi fikrini geçen mart ayı sonunda yapılan Meclis Kurulu oturumunda öne sürmüştü. Bu doğrultuda iktidar GERB, Nova Sila, Bulgar Sosyalist Partisi /BSP/ ve VMRO partilerinin temsilcilerinden bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu grup  Varna Belediyesinin Kamenar, Topoli, Zvezditsa, Konstantinovo, “Vinitsa” sempti, Galata, Asparuhovo ve Vladislavovo köylerinin arazilerinde bulunan Türkçe, Yunanca ve Arapça yer adlarının ve yedi yerleşim yerinin önerdiği yeni Bulgarca adları listesini tanıttı.

Örneğin, Menteşeto adının Sboryanovo, Koçmar’ın Knyaz Boris, Canavara’nın Şkorpilovo olması, Akçelar’ın Belitsa, Balımdere’nin Dıbov Dol, Sotira’nın Spasovo gibi yer adlarının ise harfiyen veya yakın anlamda tercüme edilmesi önerildi.

İlginç öneriler arasında Paşa Dere’ya Tsartski Zaliv, Karaağaç’a Bryastovo, Yayla’ya Polyanata, Kabakum’a Golemiya Pyasık denilmesidir.

Meclise sunulan öneri sakin bir ortamda tartışıldı. Meclis üyeleri hemen hemen önerilen adları onayladılar, sadece Canavara ve Kabakum adlarının değiştirilmesine itiraz edildi. Buna sebep olarak birçok yabancı tarihi kaynaklarda belirtildiği gibi Canavara’da erken Hıristiyan kilisesi kalıntılarının olması, tatil yeri olan Kabakum adının değiştirilmesi ise turistlerin zihinlerini karıştıracağı ileri sürüldü.

Yer adlarının Bulgarca adları listesiyle ilgili öneriler ve değişiklikler Meclis Kurulunun gelecek oturumuna kadar yapılabilecek, çünkü o zaman öneri tamamen kabul edilip yürürlüğe sokulmuş olacak.

Öte yandan Eski Zağra Belediye Meclisi de Türkçe yer isimlerini Bulgarcaya çevirme konusunu gündeme aldı, önümüzdeki günlerde görüşerek karara bağlayacağı öğrenildi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi