Erkin:“Edirne’nin zenginleşmesi üretimle olur”
Trakya Doğal Kaynakları ve Enerji Derneği Başkanı Erkin: -''Mutlaka üretim yapıp, pazarda güç ve istihdam yaratarak, işsizliği azaltmak için sanayiyi kullanmalıyız''
Yayın Tarihi: 26 Mayıs 2012, Cumartesi 10:43
Ekonomi Haberleri

 Trakya Doğal Kaynakları ve Enerji Derneği Başkanı Hüseyin Erkin, Edirne'nin kalkınması için ''turizmden ,  öğrenciden para kazanalım'' anlayışının yeterli olmadığını bildirdi.

     Erkin,  yaptığı açıklamada, Edirne'nin zenginleşmesi için mutlaka para kazandıran üretim yapması gerektiğini söyledi.

     Tarım kültürü ve birikimi üst seviyede olan Edirne'de belirli ürünlere uygulanan taban fiyat politikalarıyla daraltılan ürün deseni desteklerinin azalması sonucu son 10 yılda tarım kesiminin hızla fakirleşmekte olduğunu savunan Erkin, doğurganlığı giderek azalan tarım kesiminde, köylerde yaş ortalamasının 40'ın üzerinde olduğunu belirtti.

     Erkin, ''Edirne'de birkaç bisküvi fabrikası, makarna fabrikası, buğday ve pirinç unu fabrikaları, yem fabrikaları entegre tesisleri kurulması için projeler üretip kamuoyu ile paylaşılmalıdır'' diyerek, şöyle devam etti:

     ''1994 yılında oluşturulan Domurca Organize Sanayi Bölgesi'nde halen 4 fabrika anca 100 kişiye istihdam sağlayabilmektedir. Bazı kişi veya kurumlar sadece düzensiz sanayinin negatif çevresel etkilerini abartarak gündemde tutarak sanayileşme karşıtlığı lobisi yaratılmaktadır. Çevresel etkileri konuşurken sanayi tesisleri için yerel projeleri üreterek, kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Ergene nehri kirliliği hakkında birçok konferans, sempozyum yapıldı, ancak çözüm önerisi ortaya koymadan sadece zararlar ve tehlike dile getirilmeye çalışıldı. Bu mücadelede hiçbir gelişme olmazken, yöre pirinç pazarı zarar görmeye başlamıştır. Bu yüzden kesin sonuçları olmayan bilgileri kamuoyuna deklare edip yanıltıcı sonuçlar yaratmak yöreye zarar verilmesine zemin hazırlamaktadır. Unutulmasın ki gelişmiş şehirler, ülkeler sanayiyi doğru ve akılcı olarak kullanarak zengin olmuşlardır. Yoksa sadece turizmden, öğrenciden para kazanalım anlayışı yeterli değildir. Mutlaka üretim yapıp, pazarda güç ve istihdam yaratarak, işsizliği azaltmak için sanayiyi kullanmalıyız.''

     Öncelikle de tarımsal sanayiden başlayıp bölgenin varlıklarına göre sanayi tesisleri projelerinin üretilmesi gerektiğini ifade eden Erkin, ''Tarım ürünlerimizin çeşidini arttırıp mutlaka işleyerek pazarlamamız gerekmektedir. Burada en büyük görev siyaset kurumu ve sivil toplum birimlerine düşmektedir'' dedi. 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”