Kasımpaşa Camisi’nin akıbeti kötü
Edirne Valisi Şahin:"Cemaati olmayan camiler hep yıkılmaya yüz tutar, hayatta hep böyle olmuştur. Camiler cemaatle şereflenir"
Yayın Tarihi: 20 Ekim 2014, Pazartesi 08:00
Haberleri

Kenti taşkından korumak için Tunca Nehri kenarına çekilen seddeyle nehir arasında kalan Kasımpaşa Camisi'nde, 1950'den bu yana ibadet yapılamıyor. Taşınsın mı, taşınmasın mı tartışmalarına rağmen hala yerinde kalan Kasımpaşa’nın bundan sonraki akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Suladığı topraklar nedeniyle bir adı da "bereket" olan Tunca'nın zaman zaman hırçınlaştığı dönemlerde zarar verdiği ata yadigarı cami, kurtarılmayı bekliyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  yaptığı açıklamada, herhangi bir çözüm üretilmezse caminin 10 yıla kadar kısmen yıkılabileceğini söyledi.

Yaptırdığı teknik çalışmada, caminin başka yere nakil sonucunun çıktığını belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Evliya Kasım Paşa Camisi ile hummalı bir şekilde ilgileniyorum ancak gücümün yettiği yere kadar gidebileceğim. Şu bir gerçek ki bu cami, bu haliyle bırakılırsa 10 sene sonra artık sadece yan duvarları kalır. Minaresi zaten tamamen yıkılmak üzere. O minare kubbenin üzerine düştüğünde, kubbe gittiğinde artık bu cami perişan olmuş duruma gelecektir. Nakil işlemi yapılmazsa 50 yıl sonra caminin sadece yarım metrelik temelinin kalacağı ifade edildi. Yeni bir bilim heyeti kurdurarak bu caminin nakli veya yerinde kalması şeklinde bir rapor hazırlamalarını, gerekçelerini isteyeceğim."

Şahin, raporun gelecek ay tamamlanacağını ifade etti. 500 yıllık eserin güzel bir yere nakledilerek işlevini sürdürmesini istediklerini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Cemaati olmayan camiler hep yıkılmaya yüz tutar. Hayatta hep böyle olmuştur. Camiler, cemaatle şereflenir. Camilerin ışığı cemaattir. Kaldı ki bu cami 63 yıldır cemaat kabul edemiyor. Edememesinde de haklılık var çünkü giriş yolları tren yoluyla şimdi hızlı tren yapılacak daha da kapatılacak. Tunca Nehri kıyısında 5-6 yılda bir 1,5 metre sular altında kalmakta. Yanındaki haziresinin de camiyle nakledilip hizmet vereceğine ve ismin ilelebet yaşayacağına inanıyorum."

 

- Taşıma önerisi rededilmişti

 

Vakıflar Edirne Bölge Müdürlüğünce, 2010'da caminin daha fazla harap duruma düşmemesi için iki yol önerilmiş ancak çözüme ulaşılamamıştı. 

Toprak setin, nehirle cami arasına gelecek şekilde cami çevresini sararak yeniden yapılandırılması önerisi, yeterli taban bulunamadığı için uygulanamadı. Taşınma önerisi ise Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca uygun görülmedi.

Kirişhane semtinde bulunan avlulu cami,  II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet'in vezirliğini yapmış "evliya" olarak da anılan Kasım Paşa tarafından 1478 yılında inşa ettirildi. Tek kubbeli, kare planlı ve tek minareli olarak yaptırılan cami, taşkından kenti korumak için çekilen setle Tunca Nehri arasında kaldı. Kasım Paşa'nın haziresininde bahçesinde bulunduğu cami, ibadete açılacağı günü bekliyor.

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Roller değişti
Trakya Birlik'ten ortaklarına dev ödeme
Pedallar arılar için
Edirne de Atabarı oynayacak
“Parlamenter sisteme geri dönülecek”
“Türk gençliği, Ata’nın inancını boşa çıkartmayacak”
Ramazan’da kan bağışı azaldı
Kızılay'dan sıcak yemek yardımı
Nisan’da 391 konut satıldı
Edirne Kent Müzesi ücretsiz
Vali Canalp'e özel teşekkür
Doğurganlık hızına fren