Memurlardan hükümete uyarı
Hükümet ile memurun uzun süredir süren zam pazarlığından sonuç çıkmayınca, memurlar iş bırakma eylemi yaptı.
Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2012, Perşembe 10:56
Ekonomi Haberleri

 Edirne’de memurlar, hükümetin verdiği zam teklifini kabul etmeyerek iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Davul zurna eşliğinde gerçekleşen eylemde sendika üyeleri hükümet aleyhinde slogan atarak zammı protesto ettiler.

Eğitim-Sen ve beraberindeki sendika üyeleri Şükrü Paşa İlköğretim Okulu önünde toplanarak Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüdüler.

Burada bekleyen Eğitim-İş Sendikası ve beraberindeki sendika üyeleri bir araya gelerek eylem yaptılar.

DİSK-KESK-Kamu Sen ve Birleşik Kamu İş Sendikalarının da katıldığı eylemde KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına basın açıklamasını okudu. Fırtına, açıklamada şöyle konuştu:

“Hükümetin yılı için kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 3,5+4 zam önerisinde bulunarak kamu çalışanlarının taleplerini ve yetkili kamu çalışanları sendikalarını ciddiye almadığını bir kez daha ortaya koydu. Bu teklif kabul edilebilir bir teklif değildir. Aslında 4688 sayılı Kamu Çalışanları Sendika Yasası ile sözde toplu sözleşme masalarında haklarımızı almanın olanağı yoktur. Acilen yapılması gereken İLO koşullarına uygun, anti demokratik maddelerden arınmış, çalışanların, demokratik, meşru eylem ve etkinliklerini engellemeyen, içerisinde “grev ve toplu sözleşme” olan bir sendika yasasının çıkması için mücadele etmektedir. Yüzde 3,5+4’ün ortalama memur maaşında yapacağı artış 55-75 TL arasındadır. Yüzdelik artış oranında buçuklu artış yapan hükümet, kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, kamu çalışanlarının emeklerini yok saymaktadır. Hükümeti, bir an önce bu yaklaşımından vazgeçmeye çağırıyoruz”

 Patrona bonkör, bize yok 

 Kişi başına düşen ulusal gelirin 10 bin doları aştığını, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğumuzu, her yıl yüzde 10 civarında büyüdüğümüzü, Başbakan’ın övünerek söylediğine atıfta bulunan Fırtına, “kamu çalışanlarının haklı talepleri karşısında hükümet Yunanistan’ı örnek göstermektedir. Yunanistan’da krizin faturasını emekçilerle birlikte politikacılarda öderken, ülkemizde ise Başbakan faturayı yalnızca emekçilere ödetmek istemektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. AK Parti hükümeti her zaman olduğu gibi patronlara gelince bonkör kamu emekçilerine gelince cimri olmayı sürdürmektedir. Her fırsatta ekonomik büyüme rakamları ile övünenlerin bu büyümeden pay istediğimizde birden küçülmeleri bu yüzdendir. Biz yıllardır emekçilerin, işçilerin talepleri karşısında hepimiz aynı gemideyiz. Sizin taleplerinizi karşılarsak halk mağdur olur, gemi batar masallarını duymaktan artık bıktık. Evet bazılarının gemicikleri olsa da aynı gemideyiz. Ancak bu gemide bazıları özel kamaralarda lüks bir hayat sürerken, emekçilerin kazan dairesine kapatılmasına artık yeter diyoruz. Geminin yol almasını sağlayan, kazan dairesinde canhıraş çalışan emekçilerin geminin batmasıyla tehdit edilmesini kabul etmiyoruz” dedi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Davul-zurna eşliğinde gerçekleşen eylem açıklamanın ardından olaysız biçimde son buldu. 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”