Edirneli 2 liseli tıp tarihine geçti
Edirne'de iki kız öğrenci, arı sesini kulak çınlaması tedavisinde kullanmayı başararak dünya tıp tarihine geçti ve patent almak isteyen ABD’li yatırımcıları peşinden koşturuyor.
Yayın Tarihi: 22 Mayıs 2012, Salı 10:35
Sağlık Haberleri

 ABD’de düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı İntel-ISEF’e, Dünyada tedavisi olmayan kulak çınlamasına karşı geliştirdikleri 'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesiyle katılan Keşan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Betül Büdün ve Melek Danacı, Fizik alanında 4’ncü oldu. Tıp dünyasının uzun süredir kulak çınlamasına karşı aradığı tedaviyi 17 yaşındaki 2 genç başardı.   

Edirne’nin Keşan İlçesi’ndeki Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Betül Büdün ve Melek Danacı uluslar arası bir başarıya imza attı. Amerika’nın Pensilvanya eyaletinde düzenlenen, Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı İntel-ISEF’e kulak çınlamasına hastalığına karşı geliştirdikleri  'Manyetik Rezonans Arı Kulaklığı' projesiyle katılan 2 öğrenci Fizik alanında 4’ncü oldu. ”Manyetik rezonans arı kulaklığı” projesinde, arının  iletişimde kullandığı ses frekansları kullanılarak kulak çınlaması tedavi  edilebiliyor.

 

Başarılarından ötürü Edirne Valisi Gökhan Sözer’in küçük altınla ödüllendirdiği 2 öğrenci, yarışmada yaşadıklarını anlattı. Türkiye’de birinci olduktan sonra Amerika’daki yarışmaya gitmek için Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, valilik ve Keşan Belediyesi’nin sponsorluğunu üstlendiği 2 gençlerden Betül Büdün, duyum bozukluğundan yola çıktıklarını ifade ederek,   “Arıyla yola çıktık. Çünkü sosyal yaşamın gereği haberleşmeyi en etkin kullanan bal arılarıdır. Burada haberleşme, haberi göndermek isteyenin arının meydana getirdiği bir uyarının kulakta bulunan sinir liflerinin fizyolojik olarak bir karşılık meydana getirmesi veya buna bir yanıt vermesi anlamına gelir” dedi.

 

İlaçla tedavi başarılı değil

 

Kulak çınlaması hastalığının, hastalara psikolojik etkisi olduğunu belirten Büdün, Kulak çınlaması ile gelen şikayetlerin çoğunda ne özel ne de kesin bir tedavi şekli yoktur. Hastalığın gerçek nedeninin bulunması, tedavinin olumlu sonuçlanmasını da kolaylaştırır. Ancak kuşlak çınlamasının nedeni çoğu zaman bulunamaz. Kullanılan çok ilaç vardır. Özellikle hastalar anti depresan ilaçları kullanmak istememektedir. Maalesef hastaların yüzde 90’ında sonuç alınamamaktadır” diye konuştu.

 

30 denekten 26’sı tedavi oldu

 

Cihaz üzerinde 1 yıl boyunca çalıştıklarını anlatan Büdün, “2 ay boyunca 30 denek ile çalıştık. Bunların 26’sında başarılı sonuç aldık. 4’ünde ise sonuç alamadık. Katıldığımız yarışmada 1’nciliği kaçırdığımız düşünüyorum. Çünkü, iyi bir kılavuzumuz yoktu” dedi.     

 

Proje koordinatörü Türk Dili öğretmeni

 

Proje Koordinatörü Fizik değil, Türk Dili öğretmeni Hasan Avcu. Avcu, başarılı oldukları için çok mutlu o9lduklarını ifade etti. Avcu, “Çok hızlı bir süreçten geçtik. Hiç tedavisi olmayan bir hastalığa çare bulduğumuz için sevinçliyiz. Bu hastalığa çare bulmak için üzerinde uzun süre çalışan doktor ve profesörlerin olduğunu biliyoruz”  ifadelerine yer verdi.

 

Patent alma teklifleri başladı

 

Avcu, yarışmadan sonra Amerika’dan çok sayıda patent alma teklifi geldiğini ifade ederek, “Bu cihazı geliştirdikten sonra, bir çok hasta bize başvurdu. Ancak biz bunu kesinlikle hekim gözetimi altında yapacağımızı söylüyoruz. Türkiye’den gelecek patent tekliflerine de açığız” diye konuştu.    

adem kalın tedavi
5 ile 6 yıldı çınlamayla yaşamakdayım sizden yardım istiyorum kolaygsin yazarsaniz sevinirim
08.12.2013 02:45
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır