Başbakan, komşuda Suakacağı’nı görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan'ın Varna kentinde Bulgar meslektaşı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı Hamed Bin Casim Bin Cebr El Tani ile bir araya geldi. Toplantının gündeminde bölgemizi ilgilendiren en önemli konu Suakacağı Barajı ve bölgesel sorunlar vardı.
Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2012, Cumartesi 10:28
Siyaset Haberleri

 Ankara'dan Başbakanlığı ait 'Ana' uçağıyla beraberindeki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile birlikte 12.30'da Bulgaristan'ın Varna kentine ulaştı. Başbakan Erdoğan daha sonra Karadeniz kıyısında Bulgaristan'ın devrik diktatörü Todor Vijkov'un yazlık ikametgah olarak kullandığı Euxinograd Sarayı'nda, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından karşılandı. Ardından Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Katar Başbakanı Hamed Bin Casim Bin Cebr El Tani, sarayın önünde birlikte fotoğraf çektirdi.

Daha sonra üç başbakan, basına kapalı olarak başta enerji konusu ve doğalgaz boru hattıyla ilgili konular olmak üzere  Türkiye ve Bulgaristan'daki taşkınları önlemek için yapılması planlanan Suakacağı Barajı, Karadeniz kıyısına yakın bölgeden geçecek Ruşçuk İstanbul otoyolu projesi ve bölgesel sorunları içeren baş başa bir saati aşkın görüşme yaptı. Katar’ın da yapılacak otoyola finansman olması gündemde.

Görüşmenin ardından, üç başbakan Türk ve Bulgar basın mensuplarının karşısına tekrar çıkarak ortak basın toplantısı yaptı.

Erdoğan, Uludere olayı ile ilgili soru üzerine, "Genelkurmay Başkanımız özellikle kendi alanıyla  ilgili yönelik cevaplamasını yapmıştır. Türkiye'yi anamuhalefet Partisi CHP'nin yönetmediğini, idare etmediğini çok iyi biliyorum. Ama kurumlarımızın da, kendi ilgi alanları ile ilgili konuları cevaplamalarının doğru olduğuna inanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, gözcü denilen insansız hava araçlarının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emrinde hareket ettiğini dikkat çekerek, Amerika’da uydurma bir haberle bir şeyler yapılmaya çalışıldığını ileri sürüp bu konuda eleştiriler yöneltti. Konuşmasında konuyu Suriye’ye getiren Başbakan Erdoğan, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın son açıklamasını değerlendirdi, bu konuda uzun uzun açıklamalar yapıp “Er veya geç halk ne derse o olacaktır.” vurgusunu yaptı.

Açıklamasında Edirne’de su taşkınlarını önleyeceği öngörülen Suakacağı Barajı ile ilgili konulara değinmeyen Erdoğan, üç başbakanla birlikte öğle yemeği yedi.

Baraj ve bölgesel konularla ilgili ne konuşulduğu da daha sonra açıklanacağı tahmin ediliyor.

Erdoğan daha sonra özel uçakla Türkiye'ye döndü.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Leventer tekrar başkan
Batı Trakya Türklerinin hak mücadelesinin dönüm noktası: 29 Ocak
Yunanca kursunu tamamlayanlara sertifikaları verildi
Bulgaristan'dan gelen Türk heyeti Vali Kırbıyık'ı ziyaret etti
Keşan’da korku gecesi
‘Bizi Görünce Korkmayın!’
Kelle-Paça 50 Lira Oldu
Aksal İddiaları Yalanladı
MEB ihtiyaç duyulan her hastaneye hastane sınıfı kuracak
 “Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
Müjde! Edirne’de TOKİ Kuraları çekilecek
Sevinç, güven tazeledi