Eczacılardan ‘bitkisel ürün’ uyarısı
Edirne Eczacı Odası Başkanı Cenk Kes, bitkisel ürünlerin içerikleri tam kontrol edilmediği ve denetlenmediği için halk sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettiğini savundu.
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2012, Salı 09:47
Sağlık Haberleri

 Edirne Eczacı Odası Başkanı Cenk Kes, bitkisel ürünlerin içerikleri tam kontrol edilmediği ve denetlenmediği için halk sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettiğini savundu.

Kes, Eczacılık Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bugünün, eczacılık eğitimi veren kurumların çekirdeğini oluşturan ilk eczacılık sınıfının açılarak Türkiye'de bilimsel eczacılığın başlatılmasının yıl dönümü olduğunu vurguladı.

Halkın sağlığının korunmasının meslektaşlarının temel şiarı olduğunu belirten Kes, "Bitkisel ürünler konusunda ülkemizdeki mevcut uygulamalara bakıldığında, gerek alanın tanımlanması, gerekse yasal düzenlemeler ve denetim aşamasında ciddi sıkıntılar olduğu görülmektedir. Söz konusu alanda ülkemizde en önemli sorunlardan biri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 'gıda destek maddesi' adı altında ruhsat alıp bitkisel tedavi edici şekliyle piyasaya sürülen ürünlerdir" görüşlerini dile getirdi.

Kes, "Söz konusu ürünler içerikleri tam kontrol edilmediği ve denetlenmediği için halk sağlığını ciddi boyutlarda tehdit etmektedir" görüşlerini savunarak, bitkisel ürünlerin kullanım şekli, miktarı ve süresi hakkında açık, net ve doğru bilginin eczacıdan öğrenilip doğru tedavinin eczane aracılığıyla sürdürülmesinin toplum sağlığı ve ülke ekonomisi açısından temel bir önem arz ettiğini kaydetti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır