Sigortasız işçide ortalamanın altındayız
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Metin Sümer, Edirne’de sigortasız işçi çalıştırma olayı, Türkiye ortalamasının oldukça altında” dedi.
Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2012, Salı 09:41
Ekonomi Haberleri

 Sosyal Güvenlik Haftası kutlamaları başladı. Kutlamalar kapsamında Edirne Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, dün bir program düzenledi. İlk olarak müdürlük binasında yapılan toplantıdan sonra SGK çalışanları, Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.  Daha sonra Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Metin Sümer, kurumu tanıtmak, sosyal güvenlik kavramını toplumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşları hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek amacıyla düzenlenen bu hafta kapsamında Edirne’de bir dizi etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında tek çatıda birleşmesinden sonra bu yıl 5’inci kez Sosyal Güvenlik Haftası kutlandığını belirten İl Müdürü Sümer, insanlara asgari hayat standardının ve kimseye muhtaç olmadan yaşama imkânının sağlanması olarak tanımlanan sosyal güvenliğin öneminin büyük olduğunu kaydetti. Kutlama etkinlikleri çerçevesinde protokol ziyaretlerinin yanı sıra esnaf ziyaretleri de yapacaklarını ifade eden Sümer, “Sosyal Güvenlik bilincinin küçük yaşlarda oluşması düşüncesiyle hazırladığımız çizgi film ve hikâye kitaplarını ilkokullara dağıtacağız. Ayrıca kayıt dışı istihdamın önlenmesine dikkat çekmek için de en yüksek prim ödeyen 10 işverene teşekkür plaketi, 50 işverene de teşekkür mektubu vereceğiz” dedi.                                                                                                                         

‘Sigortasız işçi çalıştırma oranları’

        Sigortasız işçi çalıştırma olaylarının önüne geçmek için de kurumlarında görevli 6 denetmenle birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden İl Müdürü Metin Sümer, “Denetlemelerimiz genelde ihbar üzerine oluyor. Vatandaşlar ya Alo 170’i arayarak, ya da mektup yazarak birtakım ihbarlarda bulunuyor. Biz ceza yöntemini benimsemiyoruz, ancak bu tür olayların da önüne geçmek zorundayız. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Edirne’de sigortasız işçi çalıştırma olayı, Türkiye ortalamasının oldukça altında” dedi.

       Sosyal Güvenlik Haftası, hafta boyu sürecek etkinliklerle devam edecek.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”