Turfanda kiraz 15 liradan kapı açtı
Rengiyle, tadıyla meyvelerin içinde bambaşka bir yere sahip kiraz, Edirne’de tezgahlarda yerini aldı ve kilosu 15 liradan satılmaya başlandı.
Haberin Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2012 Pazartesi, 09:58
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Naylon paketler içinde, bir kiloya yakın ve yarım kilo civarında partiler halinde satışı sunulan turfanda kirazın fiyatının yüksek olmasına rağmen, vatandaşların, çocuklarına tadımlık da olsa almayı tercih ettikleri gözlendi.

Napolyon cinsi kiraza benzeyen, ama ayrı bir cins olduğu belirtilen açık kırmızı rengiyle naylon kaplarda ‘al beni’ der gibi duran kütür kütür kirazların bugünkü cep yakan fiyatı birkaç gün daha süreceği belirtiliyor. Geçen hafta paketi 14 ile 15 lira arasında satışa sunulan turfanda kirazın fiyatının bu hafta sonuna doğru önemli ölçüde düşmesi bekleniyor.

Mevsim meyvelerinden ekşi eriğin de fiyatı yükseklerden uçarken buna karşılık bu yıl piyasada bol bol bulunacağı tahmin edilen çilek fiyatı ise 2 ile 3.5 lira arasında müşterileri kendine çeken meyva olacak.

 

Kirazın anavatanı neresi?

 

Anadolu bir meyve türlerinde olduğu gibi kirazın da en eski kültürünün yapıldığı bir yerdir. Yapılan çalışmalarla kirazın gen merkezinin Transkafkasya, Küçük Asya civarı ve İran olduğu belirlenmiştir.

Yabani kirazların yoğun olarak bulunduğu Hazar denizi ile Karadeniz arasındaki bölgenin kirazın Anavatanı olduğu kabul edilmektedir. Memleketimizde de Kuzey Anadolu Dağları ve Doğu Toroslar'da yabani tiplere bol miktarda rastlanmaktadır.

Dünyada geniş bir yayılmaya sahip olmakla beraber ticari üretimi bazı ülkelerde yoğunlaşmıştır. A.B.D, Türkiye, Almanya, İtalya, Fransa, Bağımsız Devletler Topluluğunun Avrupa kısmı önemli üretici ülkelerdir. Ülkemiz iklim şartlarına bağlı olarak A.B.D.'den sonra: genellikle ikinci sırada yer almaktadır. Üretim miktarı bakımından dünyada ikinci durumda olmamıza rağmen, üretim kalitesi ve ihracat miktarı bakımından durumumuz istenilen düzeyin  altındadır.

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx