Ayçiçekte rahatlatan haber
Yönetim Kurulu Başkanımız Rafet Sezen, üreticiyi rahatlatacak bir haber verdi, ayçiçeği yapraklarındaki bozulmanın hastalık olmadığını bildirdi.
Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2012, Cuma 10:48
Ekonomi Haberleri

       Sezen, son günlerde bölgemiz gündemini meşgul eden ve çiftçilerimizi endişeye sürükleyen, ayçiçeği yapraklarında görülen bozulmalar ile ilgili yaptığı açıklamada; “Tarım İl Müdürlüğü tarafından ayçiçekler den alınan hastalıklı yapraklar tetkik için Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir. Ankara’dan gelen tetkik sonuçlarında ayçiçeği yapraklarında virüs ve zararlılardan kaynaklanan hastalığın olmadığı öğrenilmiştir”dedi.

Başkan Sezen, ayçiçeği yapraklarında görülen bozulmalarla ilgili olarak, bu zararın buğday ürünleri için kullanılan ester türü ilaçların hatalı uygulanmasından kaynaklandığını, ilaç uygulama sırasında, erken ekilen ve tam çıkma aşamasına gelen ayçiçeklerin yapraklarının etkilendiğini belirterek, “Zarar gören tarlalarda yeni yapraklar sağlam olarak gelmektedir, böylece bu zararın bir hastalıktan kaynaklanmamasının ayçiçeği üreticilerimiz için olumlu bir haber olduğundan çiftçilerimizin panik yapmadan biraz daha sağ duyulu davranmaları gerekmektedir. Üreticilerimizin bereketli bir ayçiçeği ekim ve hasat dönemi geçirmesini temenni ediyorum” dedi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”