Edirne’nin tansiyonu ölçüldü
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nce başlatılan "Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz" kampanyası kapsamında, Edirne'ye gelen sağlık TIR'ında vatandaşların tansiyonu ölçüldü.
Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2012, Cuma 10:40
Sağlık Haberleri

 Derneğin onursal başkanı ve Ankara Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Karatan, İlhan Koman Parkı'nda başlatılan kampanyaya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'de her 4 kişiden birinin tansiyon hastası olduğunu söyledi.

Tansiyon hastalığının başta kalp, böbrek ve beyin hastalıklarına bağlı olarak ölümcül sonuçlar doğurabildiğini anlatan Karatan, vatandaşlardan özellikle tuz kullanımı konusunda daha dikkatli olmalarını, gerekirse sofralarından tuzu kaldırmalarını istedi.

Karatan, hipertansiyon hatalığının toplumun sorunu olduğu vurgulayarak, kampanyayı, hipertansiyonun önemi ve bu hastalıktan korunma yollarını halka anlatmak için düzenlediklerini kaydetti.

 Tuza dikkat

 Karatan, tansiyon konusunda tuz kullanımına ayrı bir parantez açtı. Dünyada tuz kullanımının en fazla olduğu ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Karatan, “Türkiye’de 1 kişinin ortalama tuz kullanımı 18 gram. Normal olanı ve insan vücudunun ihtiyacı 6 gramdır. Tuz kullanımı bu oranın üzerine çıkınca bu bize tansiyon olarak geri dönüyor. Tuz ile iç içe yaşamak kalp, beyin, böbrek gibi rahatsızlıkların büyük oranda nedeni” dedi. Türkiye’de 5 yıldır projenin yürütüldüğünü kaydeden Karatan, “Edirne ile birlikte 19 ilde bu taramayı yaptık. Hedefimiz tüm ülkeyi tamamlamak ve bir tansiyon veri tabanı oluşturmak” diyerek sözlerini tamamladı.

Gün boyunca vatandaşların tansiyonunun ücretsiz olarak ölçüldüğü TIR, daha sonra Tekirdağ, Sakarya, Düzce ve İstanbul'da gidecek.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’