Edirne’nin tansiyonu ölçüldü
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nce başlatılan "Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz" kampanyası kapsamında, Edirne'ye gelen sağlık TIR'ında vatandaşların tansiyonu ölçüldü.
Yayın Tarihi: 11 Mayıs 2012, Cuma 10:40
Sağlık Haberleri

 Derneğin onursal başkanı ve Ankara Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Karatan, İlhan Koman Parkı'nda başlatılan kampanyaya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'de her 4 kişiden birinin tansiyon hastası olduğunu söyledi.

Tansiyon hastalığının başta kalp, böbrek ve beyin hastalıklarına bağlı olarak ölümcül sonuçlar doğurabildiğini anlatan Karatan, vatandaşlardan özellikle tuz kullanımı konusunda daha dikkatli olmalarını, gerekirse sofralarından tuzu kaldırmalarını istedi.

Karatan, hipertansiyon hatalığının toplumun sorunu olduğu vurgulayarak, kampanyayı, hipertansiyonun önemi ve bu hastalıktan korunma yollarını halka anlatmak için düzenlediklerini kaydetti.

 Tuza dikkat

 Karatan, tansiyon konusunda tuz kullanımına ayrı bir parantez açtı. Dünyada tuz kullanımının en fazla olduğu ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Karatan, “Türkiye’de 1 kişinin ortalama tuz kullanımı 18 gram. Normal olanı ve insan vücudunun ihtiyacı 6 gramdır. Tuz kullanımı bu oranın üzerine çıkınca bu bize tansiyon olarak geri dönüyor. Tuz ile iç içe yaşamak kalp, beyin, böbrek gibi rahatsızlıkların büyük oranda nedeni” dedi. Türkiye’de 5 yıldır projenin yürütüldüğünü kaydeden Karatan, “Edirne ile birlikte 19 ilde bu taramayı yaptık. Hedefimiz tüm ülkeyi tamamlamak ve bir tansiyon veri tabanı oluşturmak” diyerek sözlerini tamamladı.

Gün boyunca vatandaşların tansiyonunun ücretsiz olarak ölçüldüğü TIR, daha sonra Tekirdağ, Sakarya, Düzce ve İstanbul'da gidecek.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır