TOKİ konutlarına ‘trafo’ engeli
Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) tarafından Edirne’nin Fırınlarsırtı Bölgesinde yaptırmakta olduğu konutların sahiplerine teslimi gün sayıyor. Hatta tesliminin geciktiği şeklindeki yorumlar karşısında yaptığımız araştırmada gecikmenin ‘trafo’ engelinden kaynaklandığı öğrenildi.
Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2012, Perşembe 10:13
Ekonomi Haberleri

 TOKİ’ye konut yapan firmaların bir temsilcisi, “Üstlendiğimiz iş çerçevesindeki konutların inşaatını tamamlamış bulunuyoruz. Çevre düzenlemesi, yollar, çocuk parkları dahil bütün işlerimiz bitti. Konutların anahtarlarını hemen teslim edebiliriz. Ancak karşımıza bir trafo engeli çıktı. İşveren TOKİ ile işi alan müteahhitler arasında bugüne kadar süre gelen anlaşmalar gereği, TOKİ sitelere konan trafoların ödemelerini veriyor, firmalar da bu trafoları resmi kuruluşken TREDAŞ’a devrediyordu. Ancak bugün için TREDAŞ özelleşince işler değişti. TOKİ yönetimi, özel bir firmaya trafoları ücretsiz devredemezsiniz, diyor ve bu yüzden devir işlemi yapılamıyor. TREDAŞ’a enerjimizi bağla diyoruz, trafoları teslim almayınca bağlayamayız, diyor. İki arada kaldık. Şimdi bu konuda yasal bir değişim yapılacak, engel de ortadan kalkacak. Dolaysıyla konutları teslim etmemizin karşısında da bir sorun bir engel kalmayacak.”

 Haziran’da teslimi bekleniyor

 Edirne’nin Fırınlarsırtı bölgesinde TOKİ tarafından yaptırılmakta olan 458 ve 368 konutluk iki etap inşa çalışması  tamamlanmak üzere. İnşa edilen binalarda elektrik bağlantısı hariç, eksikliklerin olmadığı, hatta müteahhit firmalar tarafından camlara varıncaya kadar temizliklerin yapıldığı belirtildi. Sadece çevre düzenlemesi ve yeni yol bağlantılarıyla ilgili bazı eksikliklerin giderilmesi için yoğun çalışmanın yapıldığı, bunların da birkaç gün içersinde tamamlanacağı kaydedildi.

TOKİ’nin Edirne’de bir temsilciliğinin olmaması üzerine konutların ne zaman teslim edileceğine dair Edirne Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde yaptığımız araştırmadan da kesin bir tarih alamadık. Müdürlük ilgilileri, konutların satışlarıyla ilgili başvuruları alma çalışmasını yürüttüklerini, ancak teslim tarihiyle ilgili kendilerinin hiçbir bilgilerinin olmadığını kaydettiler.

 

Şantiye binaları da söküldü

 

TOKİ’nin Fırınlarsırtı bölgesinde çalışma yapmakta olan iki müteahhitlik firmasının da şantiye binalarının sökülmesi, konutların teslim tarihinin yakın olduğunu işaret ediyor. Ara yolların tamamlandığı yeni sitelerde, bu yolların bağlanacağı ana yolların da yaya kaldırımlarının yapılmakta olduğu  ve bu ana yolların asfalt kaplamaya hazırlandığı gözleniyor.

Yeni etapların da tamamlanıp sahiplerine teslim edilmesiyle, Fırınlarsırtı’nda inşa edilen konut sayısı, gazetecilere ve Edirne Belediyesi’ne verilenler de dahil olmak üzere toplam 1610’u bulacak, alışveriş merkezleri, Sağlık Müdürlüğü ve  112 Acili, camisi, sosyal tesisi ve ilköğretim okulu ile alanı daha da genişleyen bu yerleşim bölgesi  bundan sonra daha da hareketlilik ve cazibe kazanmış olacak.

hüseyin doğan özkan
yaa kımse bir şey demiyor ne zamn teslim etceksiniz yaa bir artı bir lerin anahtar teslimini çile çekıyoruz
12.10.2012 17:46
barış bekliyoruuuuuzzz
gercekten yeter artık cok uzadi tasınmak ıstıyorum kıra vermekten bıktım yetkılıler nerede bu iş masada oturmaya benzemıyor lutfen yeter
16.08.2012 23:10
CİHAN
YETER ATRIK... BİR YILDIR TESLİM EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ. ÇOCUĞUMU OKULA KAYIT YAPTIRICAM YAPTIRAMIYORUM. EV SAHİPLERİ İLE PROBLEM YAŞIYORUZ. TREDAŞTAN KAYNAKLANIYOR DİYORLAR GEÇİŞTİRİYORLAR. BİR YETKİLİ ÇIKIP AÇIKLAMA YAPSIN ARTIK...
23.07.2012 09:58
ramazan kına teslim tarih
hanatar teslim tarih nezaman olacak
18.05.2012 12:58
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”