TEB Başkanı Çolak:‘Sağlık satın alınamaz’
Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, Türkiye'de istatistik olmadığı için sahte ilaç olup olmadığının bilinmediğini savundu ve “Sağlık bir meta olarak görülemez ve satın alınamaz.” dedi.
Yayın Tarihi: 09 Mayıs 2012, Çarşamba 11:15
Sağlık Haberleri

 Çolak, 39. Bölge Edirne Eczacı Odası'nca düzenlenen etkinlikte verdiği "İlaç ve Eczacılıkta Gelecek Perspektifi" konulu konferansta, 1980'li yıllarda, özelleştirilemeyecek alan içinde olan sağlığın, 1990'lı yıllarda özerkleştirilebilir, 2000'li yıllarda ise özelleştirilebilir alan olarak günümüze kadar geldiğini kaydetti.

Eğitim, güvenlik ile sağlık alanının özelleştirilmesinin sakıncalı olduğunu vurgulayan Çolak, "Sağlık bir meta olarak görülemez ve satın alınamaz. TEB olarak kamuyu, vatandaşları, eczacıları korurken, sağlık hakkının mutlaka anayasamızda yazıldığı şekilde karşılanması yönünde taleplerimizi de belirtmek durumundayız. Sağlık doğuştan kazanılmış bir haktır. Bu nedenle de erişebilir bir hak olmalıdır. Devlet bu konuda yükümlülük altında olmalıdır" dedi.

Çolak, sahte ilaç dolaşımının dünyada önemli oranda var olduğunu da ifade ederek, şöyle konuştu:

"Gelişmiş ülkelerde yüzde 6, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 20, geri kalmış ülkelerde yüzde 50, Afrika ülkelerinde yüzde 80'e kadar sahte ilaç var. Ama Türkiye'de sahte ilaç yok. Çünkü, istatistik yok. Sahte ilaç şu ana kadar karşılaştığımız bir kavram değil. Ama sahte kupür, hatırlayın, ilaç takip sisteminden önce sürekli karşılaştığımız bir durumdu. Çünkü takibi vardı. Birileri takip ediyordu, ortaya çıkarıyordu. Hatta bine yakın meslektaşımızın sözleşmesi fesih edildi. Ama sahte ilaç hiç Türkiye'ye girmedi. Bunun önlenmesi eczacılar açısından önemli. Çünkü biz sağlık elemanıyız. O nedenle verdiğimiz ilacın güvenirliğinden emin olmalıyız."

 e-reçete tebliğe uygun olmalı

 Çolak, e-reçete sistemini desteklediklerini belirterek, ''Bizce e-reçete, Sağlık Uygulama Tebliği'ne uygun olmalı. Tüm hekimlerin elektronik ortamda kaydı bulunmalı ve vatandaşların da ilacı aldığında mutlaka ya parmak izi ya da imza sirküleri olmalı'' dedi.

      Erdoğan Çolak, Türkiye Eczacılar Birliği olarak e-reçete sistemini desteklediklerini, sistemin Eskişehir'de pilot olarak uygulandığını söyledi. Mevcut uygulamanın bürokratik işlerle, eczacıları, sistemi yoracak şekilde işlediğini öne süren Çolak, şöyle konuştu:

      ''Özel hastanelerde elektronik reçete üretimi var, ancak hekimlerin kaydı, hekimlerin elektronik bilgisi sistemde yok. Elektronik reçete ortama atılıyor. Sağlık Uygulama Tebliği'ne uygun bir reçete üretimi söz konusu değil. Dolayısıyla bir çok sorun çıkıyor. Çıktı, hasta tarafından alınmıyor, ya da hastanın bu ilaçları aldığına yönelik bir belge yok. E-reçete, şu anda sorunlarla birlikte devam ediyor. Bu nedenle de 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek mi- Hep birlikte göreceğiz. Şu andaki uygulamalarla 1 Temmuz'da yürürlüğe girebileceğini düşünmüyoruz.''

      Sistemin pilot uygulamasında sorunlar yaşandığını ifade eden Çolak, şunları söyledi:

      ''Elektronik reçetenin faydası, havuza reçete atmak değil. Elektronik reçetenin faydası, Sağlık Uygulama Tebliği içerisinde reçete üretimini kolaylaştırmaya yarayan bir sistem olması lazım. Oysa sadece reçete üretimi yapıyor. Sağlık Uygulama Tebliği'ne ait herhangi bir ön süzgeçten geçmediği için sadece reçete üretimi oluyor. Burada da hekimlerin tümünün sistemde tanınırlığı, elektronik bilgileri, şifreleri yok. Dolayısıyla hekimin o hastanede çalıştığına dair bir bilgi de oluşmuyor. Bir tek reçete üretimi var. Kağıttan da bakabiliyorsunuz ancak hastanın elektronik ortamda reçete aldığına dair bir olgu söz konusu değil.''

      Sistemin taraflarının da görüşü alınarak düzenlenmesinde yarar olduğunu söyleyen Çolak, ''Bizce e-reçete, Sağlık Uygulama Tebliği'ne uygun olmalı. Tüm hekimlerin elektronik ortamda kaydı bulunmalı ve vatandaşlarında ilacı aldığında da mutlak ya parmak izi ya da imza sirküleri olması lazım'' dedi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Çayın da tadı kaçtı
Nakit biniş 5 TL
Şahin: “Bütün şoför esnafının başkanıyım”
Üreticiye 10 kuruş kazanç
Ülkü Ocakları’ndan Çevrimiçi “LGS Deneme Sınavı”
Zamlar Karşısında Çiftçi Nasıl Ekecek?
Edirne'de ulaşım yatırımları sürüyor
Edirne'nin "küçük dev adamı"
Edirne Yeşilay Spor ve Gençlik Kulübü Derneği genel kurulu yapıldı
Yunus Emre hatıra kitabı yayımladı
Aileler için “Çocukları dijital tehlikelerden koruma rehberi”
Edirne İyi Parti teşkilatları seçimlere hazır