Domatesin ateşi düşmek bilmiyor
Sofralarımızın vazgeçilmezlerinden kırmızı domatesin ateşi çıktı, bir süreden beri de bir türlü düşmüyor. Düşmek şöyle dursun, bazı manvalarda kalitelisinin kilo fiyatı 5.50 liraya dayandı.
Yayın Tarihi: 05 Mayıs 2012, Cumartesi 10:13
Ekonomi Haberleri

 Domates fiyatının tırmanışı son iki hafta içinde yaşandı. Daha önce kilosu 2-2.5 liralar civarında gezinen  kırmızı domatesin fiyatı , son günlerde yükselmeye başladı. Önce 3 liralar düzeyinde seyreden, daha sonra 3.5 lira ve son günlerde de normali 4 lira civarında satışa sunulan kırmızı domatesin özellikle en kalitesinin fiyatı bazı manavlarda 5.50 kuruştan satılmaya başlandı. Bu tansiyonu fırlayan kırmızı domatesin fiyat artışı karşısında vatandaşlar, “Artık bu fiyatlar karşısında kilo kilo domates alıp yiyemeyeceğiz. Belki gramla veya taneyle almak zorunda kalacağız. Domatessiz de bu mevsimde bir şey olmuyor. Salata dometes istiyor, peynir ekmek yemeye kalksan yanında mutlaka domates gerekli. Hadi yemekleri salçasıyla yapıyoruz, ama yemeliğe gelince tazesi şart. Sonra çoluk çocuğumuzun isteğini kıramadığımız için az da olsa almak zorundayız. Ama fiyatı bütçemizi sarsacak seviyede. Artık dörtgözle fiyatının düşmesini bekleyeceğiz.” diyerek yakındıkları dikkat çekiyor.

Öte yanda manavlar ve seyyar satıcılar da kendilerini savunarak, “Domatesi bu kadar pahalı olması bizim de işimize gelmiyor. Ucuzken satışlarınız 2-3 misli, hatta 4 misli olurdu. Şimdi çok önemli ölçüde düştü. Bu nedenle  para bağlayıp fazla domates almaktan kaçınıyoruz. Ölçülü getirtiyoruz.” dediler.

Pahalılığın neden kaynaklandığı sorusunu da yanıtlayan manavlar, “Domates daha kızarmaya başladığı gibi ihracata sevkediliyor. Akdeniz bölgesinde olsun, Ege bölgesinde olsun yetiştirilen domatesler, hem de yüksek fiyatla ihraç ediliyor. Burada sattığımız fiyatın yaklaşık bir lira üzerinde  dışarıya ihraç edilirse buraya ucuz domates gelir mi, gelmez. Bu yüzden de az kar koymamıza rağmen satış fiyatımız bu. Bir süre daha bu yüksek fiyatlar devam eder. Ancak Haziran sonu tarla domatesi çıkarsa halk da ucuz domates yeme fırsatı yakalar.”

Her yıl salatalık fiyatıyla nerdeyse atbaşı giden kırmızı domatesin fiyatı, bugünlerde bir lira olan salata fiyatını dörde katlamış durumda olduğu dikkat çekiyor.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”