‘Su’da kazığa devam, minibüslere zam
Edirne Belediye Meclisi aylardır ötelediği su zammı konusunda, küçük de olsa geri adım attı. Su, 0-5, 5-10, 10 tonun üzerinde kademelerle değerlendirilip 1.5 TL, 2.30 TL, 2.85 TL’den ücretlendirilecek. Minibüs ücretlerine ise yine zam geldi.
Yayın Tarihi: 04 Mayıs 2012, Cuma 10:41
Ekonomi Haberleri

 Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin 2 aydır bir sonraki aya ertelediği su görüşmeleri dün akredite kartlarının basına ilk kez uygulandığı Meclis toplantısında nihayet sonuca ulaştı. Yeni yılla birlikte tonu 2,80 TL olan su fiyatları Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan yeni düzenleme kapsamında; suyu 0 ila 5 ton arasında kullananlardan ton başına 1,5 TL, 5 ila 10 ton arasında kullananlardan ton başına 2,30 TL, 10 ton ve üstü kullananlardan ise ton başına 2,85 TL alınması kararlaştırıldı.

       Meclisin önemli konularından biri de şehir içi ulaşım fiyatlarıydı. Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Serhad Birlik Kooperatifi’nin ‘araç bakım, lastik, yağ ve mazot’ fiyatlarına gelen zamma yönelik Edirne Belediyesi’ne gönderdiği dilekçede nakit binişlerde öğrencilerden 1 TL, sivillerden ise 1,5 TL alınması kararlaştırıldı. Nakit binişlerde öğrenci fiyatı değişmezken karar sonrası Kentkart’lı sivilin 1,25 TL olan kişi başı ücreti 1,5 TL’ye yükselmiş oldu.

       Alınan karar gereği nakit binişlerde öğrenci ve sivil fiyatlarında da yüksek artış oldu. Buna göre nakit binişlerde öğrenciler ve siviller kısa hatlarda 1,5 TL yerine 2 TL, uzun hatlarda ise 1,75 TL yerine 2,50 TL verecek.

       Şehir içi ulaşımla ilgili açıklamalarda bulunan Hamdi Sedefçi, yeni kullanılacak minibüslerin örneklerinin Edirne’ye ulaştığını ifade ederek, “Yeni minibüsleri beğendik. 60’a yakın araç gelecek, ancak bu yetmez. Büyük araçlar lazım. Haziran’a kadar bunları hayata geçirmek zorundayız. Ayrıca yeni araçlarda engelli vatandaşlarımız için de yer olacak” dedi.

       Mecliste ayrıca Edirne Belediyesi tarafından 2 caddeye ismi verilen Bülent Alamut Caddesi ile Ratip Kazancıgil Caddesi’nin isim değişikliği de gündeme geldi, bunların valilik tarafından kaldırıldığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Valilik bu caddelere verilen isimleri uygun bulmadı. Vali beyle bu konuyu en kısa zamanda görüşeceğim” dedi.

Mecliste ayıca ailesinin maddi durumu iyi olmayan Elif Yavuz isimli lösemi hastası bir kız öğrenciye de yardım edilmesi kararlaştırıldı, masraflarının belediye tarafından karşılanacağı belirtildi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”