“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte yaşanan kuraklık nedeniyle içme suyu sıkıntısı yaşanmaması için önlemler aldıklarını belirterek, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda uyardı.
Yayın Tarihi: 25 Mart 2023, Cumartesi 16:46
Haberleri

Gürkan, “Edirne'de daha önce 50 metrede içme suyuna ulaşıyorduk. Geçtiğimiz yıl bu rakam 150-180 metrelere indi. Şimdi tekrar 3 tane kuyu açmayı planlıyoruz, tahminim benim 300 belki de 400 metreye ineceğiz”dedi.

Gürkan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, kentin 3 mahallesinin içme suyunun karşılandığı, 13 olan Paşaçayırı içme suyu kuyularının sayısının 16’ya çıkarılacağını açıkladı. Gürkan, kentin ana içme suyunun yüzde 70’ini karşıladığı yer olan, 58 kilometre mesafedeki Kırklareli Kayalıköy barajının ise yüzde 38'inin dolu olduğunu kaydetti.

 “KAYALIKÖY’ÜN YÜZDE 38’İ DOLU”

Gürkan, şunları söyledi:

“Keşan'da Kadıköy barajı yüzde 3 seviyelerine düşmüş. Bizim de geçtiğimiz yıllarda Kayalıköy barajı yüzde 3'ler seviyesine düşmüştü. Gerçekten temiz içme suyu kullanma suyu sağlıklı su, ciddi bir problem… Bu yüzden başta Trakya olmak üzere bir su havzası olan ülkede çok ciddi tedbirler almamız gerekiyor. Edirne'de daha önce 50 metrede içme suyuna ulaşıyorduk. Geçtiğimiz yıl bu rakam 150-180 metrelere indi. Şimdi tekrar 3 tane kuyu açmayı planlıyoruz, tahminim benim 300 belki de 400 metreye ineceğiz. Baktığımızda ana içme suyumuzun yüzde 70’ini karşıladığımız yer, 58 kilometre mesafedeki Kırklareli Kayalıköy barajı, orada 20 milyon metreküp su alacağımız var. Kayalıköy barajının kapasitesi 140 milyon metreküp ama bugün itibariyle yüzde 38'i dolu, orada şu an 53 milyon metreküp su var. Kayalıköy barajının bir diğer kullanım amacı da o bölgedeki tarımsal amaçlı sulamada kullanılması.  Yine bizim yedek rezervimiz Süloğlu barajı, kapasitesi 43 milyon metreküp, şu anda yüzde 71'i dolu ama Süloğlu çok eski bir baraj oradan mecbur kalmadıkça su almıyoruz.

“SUYU TASARRUFLU KULLANMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

 Kentimize yine su sağladığımız 13 tane içme suyu kuyumuz var. Ama suyu buradan çıkardığımızda elektrik maliyetimiz artıyor. Bu açıdan mecbur kalmadan buradan su kullanmak istemiyoruz ama 13 olan kuyu sayımızı tedbir olarak 16'ya çıkaracağız. Kayalıköy barajının suyunun azalmasına karşılık tedbir olarak… Paşaçayırı içme suyu kuyularımızdan geçtiğimiz yılarda 600’lük bir hatla depolarımıza basıyorduk. Suyu ne kadar çıkardığını önemli ama yakın hatlarınız da önemli, o çıkardığınızı taşıyabilecek misiniz? Bir ay önce bitti o 600’lük hattın yanına bir tane daha 700’lük hat ekledik. Yani günlük içme suyu ihtiyacımızın yüzde 70’ini depolara taşıyabileceğimiz bir sistem oluşturduk. Mutlaka vatandaşlarımızın mümkün olduğu ölçüde gerek evlerde gerek işyerlerinde suyu tasarruflu kullanmaları çok önemli" Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları