“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Bir asra yakın Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan Edirne 20. yüzyılın başlangıç yıllarında tarihinin en zor günlerini geçirmiştir” dedi.
Yayın Tarihi: 25 Mart 2023, Cumartesi 16:41
Haberleri

Vali Kırbıyık, Balkan şehitlerini andı

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“Tarihi şan ve şerefle dolu olan bu kadim Türk yurdu, başta İstanbul olmak üzere Balkanların fetih hazırlıklarının yapıldığı şehirdir. Bir asra yakın Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan Edirne 20. yüzyılın başlangıç yıllarında tarihinin en zor günlerini geçirmiştir.

  Bu güzel şehir 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu'na karşı giriştiği Balkan Savaşı'nda Mehmed Şükrü Paşa'nın kumandasında 155 gün boyunca hiçbir destek alınmadan kahramanca savunulmuştur. Ancak 26 Mart 1913’te Edirne için kara günler başlamış, kentin düşman eline geçmesi ile binlerce vatan evladı esir düşerek, Sarayiçi mevkiinde günlerce, açlık ve salgın hastalıklarla mücadele etmişlerdir.

  Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere her karış toprağı şehit kanları ile sulanmış serhat şehri Edirne’miz ve bu topraklar uğruna canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi, 26 Mart Balkan Şehitleri Anma günü münasebetiyle şükran ve rahmetle anıyorum. Vatan size minnettardır, Ruhlarınız Şad olsun.” Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları