"Pireye Bakıp Yorgan Yakma Zamanı değildir"
Türkiye Büro Çalışanları Edirne Şubesi üyeleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının yaşadıkları mağduriyet ile ilgili basın açıklaması düzenlendi.
Yayın Tarihi: 23 Mart 2023, Perşembe 17:53
Haberleri

"Taleplerimiz için somut adımlar atılmalı"

Gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Kamu-Sen'e bağlı Türkiye Büro Çalışanları Edirne Şubesi Başkanı Memduh Öruş, SGK çalışanlarının özlük haklarının korumadığını söyledi. Hakların toplu sözleşme döneminde korunmadığını ifade eden Öruş, memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili sendikanın etkisiz sendika olduğunu aktardı.

"Yasal düzenleme TBMM'nin geçirilmesi gerekir"

 

Türkiye Büro Çalışanları Edirne Şubesi üyeleri Edirne SGK önünde basın açıklaması düzenledi. Gerçekleştirilen açıklamada konuşan Türkiye Büro Çalışanları Edirne Şubesi Başkanı Memduh Öruş, "2 milyon 250 bin vatandaşımızı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun TBMM'den geçerek kanunlaşmış olup, uygulamada kadrosu 38 bin olmasına rağmen fiilen 23 bin personel ile hizmet veren SGK çalışanlarından 2 milyon 250 bin vatandaşımıza 1 - 2 ay içinde aylık bağlanması istenmektedir. Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400 bin olan kurumda olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet verilirken 6 yıllık işin 1 - 2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi, beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Kurum içi uzmanlık hakkı verilmesi, sosyal güvenlik hizmetleri sınıf oluşturulması ve buna bağlı sosyal güvenlik tazminatı, 3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM'den geçmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Çalışanların haklarını korumak için mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Öruş, "SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. Bugün 'pireye kızıp yorgan yakma zamanı değildir. Gün yetkiliye en yakın sendika Türk Bürı Sen'e destek verme Türk Büro Sen'i yetkili kılma zamanıdır. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağımızı ve somut adım atılmasına yönelik görüşmelerinin devam edeceğiz." Dedi.

SGK çalışanları yapılan açıklamanın ardından alkış tutarak tepki gösterdi. 

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları