"Ekmek, un, bulgur ve makarnada artış 9,7"
Birleşik Kamu - İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, tarafından gıda fiyatları ile ilgili yazılı açıklama gerçekleştirildi. Düzenlenen açıklamada, Türkiye'de bu yıl piyasanın en pahalı ramazanını yaşandığını aktaran Zobar, ekmek, pirinç, un, bulgur ve makarna gibi ürünlerin bir önceki aya göre fiyatının yüzde 9,7 oranında artış olduğunu söyledi.
Yayın Tarihi: 23 Mart 2023, Perşembe 17:49
Haberleri

"Türkiye En Pahalı Ramazanını Yaşıyor"

Birleşik Kamu - İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, 'Halkın Enflasyon Araştırması' isimli yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, geçen aya göre fiyatları artan ürünlere değinen Zobar, gıda fiyatlarının yılın ilk üç ayında yüzde 19,5 oranında artığını belirtti. Zobar, "Gıda fiyatlarında martta bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında artış oldu. Gıda fiyatlarında Haziran 2020’de başlayan yükseliş eğilimi bu yıl mart ayında da sürdü ve fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 5,2 oranında arttı dünya gıda fiyatları son 10 aydır aralıksız azalırken Türkiye’deki kesintisiz artış süresi ise 34 aya ulaştı.  Gıda fiyatlarının yılın ilk üç ayında yüzde 19,5, son bir yılda da yüzde 111,9 oranında arttığı Türkiye tarihinin en pahalı gıda fiyatlarıyla Ramazan ayını karşılamaya hazırlanıyor. Dünyada gıda fiyatları son 10 aydır aralıksız olarak azalırken, Türkiye’de ise son 34 aydır gıda fiyatları aralıksız artıyor.  Türkiye artık özellikle yaz aylarında yaşamaya alıştığı gıda fiyatlarındaki ucuzluğu 2020 yılından bu yana bir daha göremedi. Son 34 ayda Türkiye’de gıda fiyatlarında yüzde 485,2 oranında artış yaşandı." İfadelerini kullandı.

Artış yaşanan diğer ürünler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Zobar, et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 10,1 oranında artış yaşandığını aktardı. Birleşik Kamu - İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, "Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, martta bir önceki aya göre yüzde 9,7 oranında artış kaydetti. Et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 10,1 oranında artış yaşanan mart ayında süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları ise yüzde 4,4 oranında yükseldi. Yağ fiyatlarında ise yüzde 0,3 oranında düşüş oldu. Meyve fiyatlarının yüzde 2,5 oranında azaldığı martta sebze fiyatlarında, bir önceki aya göre ortalama yüzde 1,3 oranında artış yaşandı. Bakliyat fiyatlarının yüzde 3,9 arttığı martta, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında ise yüzde 1,3 oranında artış kaydedildi." şeklinde ifadeler yer aldı.

Bu yılın Mart ayı ile 2022 yılının aynı ayını değerlendiren Birleşik Kamu - İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, gıda fiyatlarındaki son 12 aylık artışla birlikte yüzde 151,1 oranında artış yaşandı. Zobar, "Bu yıl martta geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 85,2, et-balık fiyatlarında 95, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 116 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 24,1 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 124,5, sebze fiyatları ise yüzde 235,4 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 68,7, diğer gıda fiyatları ise yüzde 96,6 oranında zamlandı. Tarımsal girdi maliyetleri ve tarım ürünü üretici fiyatlarındaki artışlar gıda fiyatlarındaki yıllık artışın önümüzdeki aylarda da üç haneli oranlarda kalmaya devam edeceğine işaret ediyor. Gıda fiyatlarındaki son 12 aylık ortalama fiyatlar esas alınarak yapılan hesaplamaya göre ise 151,1 oranında artış yaşandı." İfadelerine yer verdi.

 

Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları