Gaytancıoğlu, meranın üreticilere verilmesi gerektiğini dile getirdi
Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Sinan köy halkı, işgalci bir firmaya verildiğini iddia ettikleri, yaklaşık 70 dekar merasını geri istiyor. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Meralar anayasal hak olarak hayvanların hakkıdır. Oralarda hiçbir tesis, işletme, kamu yararı da olsa yapılamaz çünkü hayvanların da beslenme ihtiyacı var” dedi.
Yayın Tarihi: 04 Şubat 2023, Cumartesi 13:05
Haberleri

Çiftçiler merasını geri istiyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün Lalapaşa ilçesine bağlı Sinan köyde yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi. Yıllar önce meralarını kaybeden çiftçilerle konuşan Gaytancıoğlu, meranın üreticilere verilmesi gerektiğini dile getirdi.

“KÖYLÜNÜN DE MERASINI ALIP BAŞKA TARLALARDAN VERMEK İSTİYORLAR”

Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

 “Lalapaşa Sinan Köydeyiz. Lalapaşa Sinan Köyün bir merası var. Çok büyük bir mera ama aynı zamanda bu hatta Bulgaristan sınırı, Hamzebeyli’ye yol gidiyor. Yol geçtiği için mera ikiye bölünmüş sağ taraf mera olarak kalmış ama sol tarafa karayolları zaman yolu yaparken bir şantiye kurmuş. Daha sonra başka firmalar buraları almış. Merada bir işgalci konum var. Bazı firmalar işgalci olmuşlar. Köylü de haklı olarak ‘Verin benim meramı’ diyor. Yargıya taşımayı düşünüyorlar çünkü toplulaştırma geçtikten sonra işler karışmış, burayı işgalciye vermek istiyorlar, köylünün de merasını alıp başka tarlalardan vermek istiyorlar.

“MERALAR ANAYASAL HAK OLARAK HAYVANLARIN HAKKIDIR”

Meralar anayasal hak olarak hayvanların hakkıdır. Oralarda hiçbir tesis, işletme kamu yararı da olsa yapılamaz çünkü hayvanların da beslenme ihtiyacı var, canlılar… Hele Türkiye’de hayvancılık can çekişiyor. Mera son derece önemli çünkü bedava yem kaynağı… Bir çuval yemin 400-450 lira olduğu bir ortamda, süt fiyatını geçtiği bir ortamda, peynir fiyatının et fiyatını geçtiği bir ortamda, biz meralarımızı korumak zorundayız.”

“MERA OLARAK GERİ DÖNMESİNİ İSTİYORUZ”

Köyde yaşayan Mesut Çakmak ise şunları söyledi:

 “Firma bir birine aktarıyor, üst kullanım hakkını… Ondan sonra sahiplenmeye kalkıyor. Başka yerden arazi veriyor. Yolun boyuna taşıyor, arazisini… Biz de buna itiraz ediyoruz. Biz meramızı geri almak istiyoruz. Hayvanlar otluyordu, burada… Otlakiye burası, tamamı otlakiyedi. Yol geçince bunlar geldi buraya işgal ettiler. Şimdi de çıkmıyorlar. Yıllarca hayvan otlattık, burada… buranın bize tekrar mera olarak geri dönmesini istiyoruz.”

Köy halkından Aladdin Akdağ da, “Çocukken hayvan otlatırdık. Yargı süreci başlayacak inşallah…” dedi.  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”