“Eczacılar ilaç bulunamadığı için yeterli gelire sahip olamıyorlar”
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, eczanelerde bazı ilaçların bulunmadığını vatandaş ve eczacıların zor bir süreçten geçtiğini söyledi. Gaytancıoğlu, “Aslında müşterileri var, her gün reçetelerle dünya kadar insan buralara geliyor ama ilaç bulunamadığı için onlarda yeterli gelire sahip olamıyorlar” dedi.
Yayın Tarihi: 28 Ocak 2023, Cumartesi 12:34
Haberleri

Gaytancıoğlu, bugün Edirne’de bir eczanede eczacılarını sorunlarını dinledi. Eczanelerde bazı ilaçların bulunmadığını ifade eden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“ECZACILAR DA EYLEM YAPTILAR AMA HALA KAZANAMIYORLAR”

“Aslında müşterileri var, her gün reçetelerle dünya kadar insan buralara geliyor ama ilaç bulunamadığı için onlarda yeterli gelire sahip olamıyorlar. Sağlıkta zaten sıkıntı vardı. Doktorlar eylem yaptılar kazandılar, eczacılar da eylem yaptılar ama hala kazanamıyorlar. Çünkü ilaç sıkıntısı gün geçtikçe artıyor. Çünkü eczacılara daha düşük ücret teklif ediyorlar ama gerçekte öyle değil. Eczacının masrafı sadece ilaç değik ki… Buranın elektriği, ısıtma sorunları, taşıma, ekstra maliyetler var, işçilik ücretleri var. Her gün gelen zamlar var. Dolayısıyla karlar düşüyor onlar da ilaç bulamama sıkıntısında müşterileriyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Neden oluyor bu ilaç krizi? Fiyatlar sizi tatmin etmiyor. Depolar mal vermiyor. Yurtdışından ithal ham maddeler az geliyor. Ne yapılması lazım… Hakikaten antibiyotik rafları boş gördüğümüz kadarıyla…

“YOKSA DİĞER ARKADAŞLARA YÖNLENDİRİYORUZ”

Bir eczane çalışanı, bazı ilaçları temin etmekte zorluk çektiklerini belirterek şunları söyledi:

“Şu an teminle ilgili bir sıkıntı var. Gerek ilaç firmalarının üretim kapasitesi, gerek fiyatlar… Bir şekilde bulunamayabiliyor. Sıkıntı var. ‘Çözülür’ diye ümit ediyoruz. Firmaların belki fiyatlarla ilgili değişiklik olabilir mi? Daha üretilir hale getirebilir mi? Böyle bir beklentimiz var. İnşallah çözülür. Eş değer olarak varsa vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Yoksa diğer arkadaşlara yönlendiriyoruz. Bir şekilde vatandaşımızın işini görmeye çalışıyoruz, elimizden geldiği kadar… Olmadığı zaman meslektaşlarımıza yönlendirmeye çalışıyoruz. Gerek Whatsapp gurubu olarak gerek bölge, çarşı eczaneler… Hiç olmadığında hekimle görüşerek hekim başka bir tedavi uygular mı? o şekilde yönlerdirmeye çalışıyoruz.”

“SIKINTILI BİR SÜREÇTİ BENİM İÇİN”

Daha önceden kızının ilacını bulmadaki sürecini anlatan Emel Güven, “Kızımın bir ilacı vardı. Onu kullanması gerekiyordu. Yaklaşık 3-4 tane eczane gezdim, yoktu. Depolarda da yoktu. Çok büyük sıkıntılar yaşadık o dönemde… Eş değeri olduğu söyleniyor ama o ilacı kullanması gerekiyordu. Daha sonra ilacı İstanbul’dan getirttiğim oldu. Sıkıntılı bir süreçti benim için….” Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Balkan Şehitleri Edirne'de törenle anıldı
“3 tane su kuyusu açmayı planlıyoruz”
Tekin: Herkesin saadetini arzu ederiz
Güvenliklere Şüpheli Paket Bilgilendirmesi
AK Parti'de temayül yoklaması yapıldı
“Edirne, tarihinin en zor günlerini geçirmiştir”
“Allah bir daha böyle günler yaşatmasın”
Keşan’da su tasarrufu
"İthal ürünler olduğu sürece et fiyatları yükselecektir"
Edirne'den Hatay'a Oyuncak Kardeşliği
“EKİPMAN GİDERİMİZİ KENDİ İÇERİMİZDE SONUCA ULAŞTIRDIK”
“Din gönüllüsünün emeklisi olmaz, rahmetlisi olur”