Gaytancıoğlu: “Çiftçi bir buçuk, 2 milyar liraya yakın bir zarar etti”
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatifi’nin Ağustos ayında 1.1 milyara devrettiği hissesinin 2 buçuk milyara yaklaştığını söyledi. Gaytancıoğlu, “Tarım Kredi Kooperatifi’nin 1.1 milyara devrettiği bir hissesi, nedense 2 buçuk milyara yaklaştı. Yani çiftçi buradan bir buçuk, 2 milyar liraya yakın bir zarar etti” dedi.
Yayın Tarihi: 08 Aralık 2022, Perşembe 14:36
Haberleri

Gaytancıoğlu, bugün Edirne’nin Havsa ilçesinde tarlasını süren çiftçi Murat Aladağ’ı, ziyaret etti. Tarım Kredi Kooperatifi’nin amacına uygun faaliyet göstermediğini ifade eden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

  “ÇİFTÇİNİN TRAKTÖRÜNE HACİZLER YAPTIRARAK SÖZ ETTİRİYOR”

“Tarım Kredi Kooperatifleri, son zamanlarda adından çok söz ettiriyor. Ama nasıl söz ettiriyor? Bir çiftçi tarafından söz ettiriyor. Çiftçinin traktörüne hacizler yaptırarak söz ettiriyor. Bir açtığı sayıları bin 300’e ulaşan marketlerle söz ettiriyor. Ve son günlerde de bir hisse satışıyla adından söz ettirdi. Ağustos ayında sattığı hisseler, 1.1 milyara devrettiği bir hissesi, nedense 2 buçuk milyara yaklaştı. Yani  çiftçi buradan bir buçuk, 2 milyar liraya yakın bir zarar etti.

“NEDENSE BUNU YAPMIYOR”

Size ucuz gübre vermiyor, gübre fabrikası var. Size ilaç vermiyor, ilaç fabrikasındaki hisseleri sattı. Size akaryakıtı ucuz fiyatla vermiyor, faizleri çok yüksek. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ana sözleşmesinde, çiftçiyi korumak var. Kar etmek yok. Piyasaları düzenlemek var. Ama nedense bunu yapmıyor. Ve kurum zarara uğramış oluyor.”

“BİZLER DE ÇİFTÇİ OLARAK BU KONUDA MAĞDURUZ”

Çiftçi Murat Aladağ da şunları kaydetti:

“Bu hisse satış biz çiftçileri üzdü. Tarım Kredi Kooperatifi’nin, ana görevi çiftçiye ucuz ham madde temin etmek. HEKTAŞ firması, ülkemizin güzide kurumlarından tarımsal ilaç konusunda faaliyet gösteren bir kurum.   Tarım Kredi burada ona hisselerini satacağına, bu hisselerini alıp onunla ortak iş yapıp ‘Ben ne yaparsam uygun fiyatlı ilaç, uygun fiyatlı gübre temin etmekle görevliydi. Ama burada maalesef dağ fare doğurdu. Satmak en kolay şey. Önemli olan yapıcı olmak. Bir şeyler yapmak. Şu anda ülkemizde ve dünyada pandemiden dolayı tarımsal emtia ve girdi ürünlerinde çok büyük sıkıntılar var.   Tarım Kredi Kooperatifleri, hisselerini satmak yerine HEKTAŞ’ın hisselerinin bir kısmını alıp onunla birlikte iş yapması lazımdı. Bizler de çiftçi olarak bu konuda mağduruz. Bu yıl kör topal, çiftçi bir şekilde borçlandı. Ekti, dikti ama esas sıkıntı seneye çıkacak.” Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Havsa Ziraat Odası Uzel’le Devam
Arabacı, "Genel kurul çiftçilerimize ve Edirne'mize hayırlı olsun”
6 katlı apartmanda yangın
Lüleburgaz Belediyesi ile DSİ arasında protokol           
Balkan, yol yapım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi
Yörükler'in Asri Mezarlıktaki kabrinde anma programı düzenlendi
Kazada 2 kişi yaralandı
Dr. Zaben, kış aylarında bağış sayılarının düştüğünü söyledi
Aksal, yasalaşan Yükseköğretim Kanunu'yla ilgili değişiklikleri değerlendirdi
Maç kar engeline takıldı
AK Parti Edirne Süloğlu, Lalapaşa ve merkez ilçe muhtarlarıyla bir araya geldi
Gaytancıoğlu, meranın üreticilere verilmesi gerektiğini dile getirdi