Dilimle baklava devri!
Maliyet artışları, baklavanın da tadını kaçırdı. Kilogram fiyatı 200-300 TL civarında olan fıstıklı ve cevizli baklavalar, tane ile satılmaya başlandı. Kente gelen yabancı turistler kur farkından dolayı baklavayı kilo ile alırken, Türk vatandaşları ise tane ile alabiliyor. Cevizli baklavanın bir dilimi büyüklüğüne göre 7 lira, fıstıklı baklava ise 15-20 liradan satılıyor.
Yayın Tarihi: 08 Aralık 2022, Perşembe 13:47
Haberleri

Son yıllarda birbiri ardına gelen zamlarla baklavanın da kilogram satış fiyatı arttı. Ceviz ve fıstığın pahalı olması, girdi maliyetlerinin artmasıyla cevizli ve fıstıklı baklavanın kilosu 200-300 liraya yükseldi. Fiyatlar yüksek olunca vatandaşlar baklavayı tane ile almaya başladı. Edirne’de tatlıcılarda bir dilim cevizli baklava ortalama 7-10 TL civarında, bir dilim fıstıklı baklava ise büyüklüğüne göre 15-20 liradan satılıyor.

 

Türk halkı baklava alamıyor

Çilingirler Çarşısında baklava satışı yapan İbrahim Halil Özer, 28 seneden beri tatlıcılık yaptığını belirterek, “insanların alım gücü düştü, artık kilo yerine dilimle baklava satmaya başladık” dedi.

Özer, “Satışlarımız son haftalarda düşük. İnsanların alım gücü düştü. Fıstığın kilosu bize gelişi 500 lira. Türk halkı baklava alamıyor. Bulgar, Yunanlar, Bosna ve Romanyalılar geliyor, ancak onlar alışveriş yapabiliyor. Türk vatandaşlarında para kalmadı. Şu anda durumumuz kötü.

 Türk vatandaşları şu anda baklavayı tane ile alıyorlar. 10-20 liralık isteyenler oluyor. Ama vermek zorundayız. Ne yapsın insanlar. Bir tane alıyor iki tane alacak gücü yok. Bir tane cevizli baklavanın fiyatı 7 lira tutuyor. Fıstıklı baklavanın tanesi de 20 lira civarında” dedi.  Haber Seyide Esen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Havsa Ziraat Odası Uzel’le Devam
Arabacı, "Genel kurul çiftçilerimize ve Edirne'mize hayırlı olsun”
6 katlı apartmanda yangın
Lüleburgaz Belediyesi ile DSİ arasında protokol           
Balkan, yol yapım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi
Yörükler'in Asri Mezarlıktaki kabrinde anma programı düzenlendi
Kazada 2 kişi yaralandı
Dr. Zaben, kış aylarında bağış sayılarının düştüğünü söyledi
Aksal, yasalaşan Yükseköğretim Kanunu'yla ilgili değişiklikleri değerlendirdi
Maç kar engeline takıldı
AK Parti Edirne Süloğlu, Lalapaşa ve merkez ilçe muhtarlarıyla bir araya geldi
Gaytancıoğlu, meranın üreticilere verilmesi gerektiğini dile getirdi