Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, yılbaşından sonra gayrimenkul fiyatlarında yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artış olacağını belirtti. Tüm dünyada bir kriz olduğunun altını çizen Feda; "Dünya genelinde bir kriz var. 2 yıllık pandeminin ardından bütün fiyatlar iki katına çıktı. Dünya çapında bu böyle. Aslında gayrimenkullerin fiyatları artmış gibi görünse de yılbaşından sonra gayrimenkullere yüzde 50 ile yüzde 100 arasında iki katı gibi yine bir artış görünüyor. Çünkü dünya bir krizde. 2023 daha da tehlikeli ve daha büyük krizlere gebe." Dedi.
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2022, Çarşamba 07:00
Haberleri

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, 2023 yılının gelmesiyle birlikte emlak piyasasının hareketlenmesini beklediklerini belirtti. Yılbaşından sonra gayrimenkul fiyatlarında yüzde 50 ile yüzde 100 artış olabileceğini dile getiren Feda, 2023 yılında emlak piyasasında yaşanacaklara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yılbaşından sonra faiz oranlarının düşüşe geçeceğini belirten Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; "Emlak piyasasını sadece Edirne veya Türkiye olarak düşünmemek gerekiyor, dünya genelinde bir kriz var. 2 yıllık pandeminin ardından bütün fiyatlar iki katına çıktı. Dünya çapında bu böyle. Aslında gayrimenkullerin fiyatları artmış gibi görünse de yılbaşından sonra gayrimenkullere yüzde 50 ile yüzde 100 arasında iki katı gibi yine bir artış görünüyor. Çünkü dünya bir krizde. 2023 daha da tehlikeli ve daha büyük krizlere gebe. Şu anda devlet bankaları kredi verme konusunda kısıtlamaya gitti veya kredileri 250 - 300 bin lirada kısıtlıyor. Yılbaşından sonra faiz oranları bayağı düşecek, 0.99 - 0.90 gibi oranlara kadar düşmesi bekleniyor. Böyle olursa gayrimenkulde satın almada bir yoğunluk oluşacak. Ancak fiyatlar yerinde kalmayacak. Şu anda 3 milyona aldığınız 3 artı 1 daire 6 milyon gibi rakamlara konuşulacak. Bunlar dünyadaki krize oranlı oluşan rakamlar." İfadelerini kullandı.

"Ev Satacaklar Dikkat"

Yatırım için altın, Euro, doları tercih edenlere seslenen Feda, gayrimenkul satışı yapacaklara uyarılarda bulundu. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; "Bizde sıkıntı, satın alma gücünün düşük olması. Yani asgari ücret yılda yüzde 50 artıyorsa, diğer ürünlere yüzde 200 zam geliyor. Sıkıntı burada, satın alma gücümüz, alacağımız ürünle çok farklı. Makas arada çok açıldı. Burada Euro, Dolar ve altın yine yatırım aracı olarak kullanılıyor ama gayrimenkuldeki kazancın kazandırdığını kazandırmıyorlar. Yılbaşından sonra Türkiye belediyeleri emlak değerlerini yüzde 100 - 150 gibi rakamlarda artıracaklar. Yılbaşına kadar alım - satım yapmak isteyenler de yılbaşına kadar alım satımlarını yaparlarsa yüzde 100 kar elde etmiş olacaklar. Belediye emsal değeri 200 bin lira olan bir gayrimenkulun belediyedeki rayiç bedeli 500 bin lira görülecek. 200 bin liranın alım satımı 8 bin lira iken, 500 bin liranın alım satımı 20 bin lira olacak. İnsanlar buna göre yılbaşına kadar olan alım-satımlarını tapu dairelerinde bitirmelerinde fayda var." Dedi.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Havsa Ziraat Odası Uzel’le Devam
Arabacı, "Genel kurul çiftçilerimize ve Edirne'mize hayırlı olsun”
6 katlı apartmanda yangın
Lüleburgaz Belediyesi ile DSİ arasında protokol           
Balkan, yol yapım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi
Yörükler'in Asri Mezarlıktaki kabrinde anma programı düzenlendi
Kazada 2 kişi yaralandı
Dr. Zaben, kış aylarında bağış sayılarının düştüğünü söyledi
Aksal, yasalaşan Yükseköğretim Kanunu'yla ilgili değişiklikleri değerlendirdi
Maç kar engeline takıldı
AK Parti Edirne Süloğlu, Lalapaşa ve merkez ilçe muhtarlarıyla bir araya geldi
Gaytancıoğlu, meranın üreticilere verilmesi gerektiğini dile getirdi