İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Geçen seneye göre ikinci el beyaz eşya satış fiyatlarında ciddi artış yaşanıyor. Üst üste gelen zamlarla, ikinci el beyaz eşyaların satış fiyatları 2 ila 6 bin TL arasında değişiyor.
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2022, Çarşamba 07:00
Haberleri

Edirne’de ikinci el eşya alım satımı yapan İbrahim Gümülcine, geçen yıla göre ikinci el eşyada fiyat artışlarının yaşandığını söyledi. Gümülcine, “Eskiden 100-200 liraya eşya bulmak mümkündü, şimdi artık mümkün değil.  Yeni çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı almaya kalksan 40 bin lirayı buluyor. Bu da yeni evlenen bir çift için zor. Biz de ikinci el olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi 10 bin lira veya 5-6 bin liraya da bulabilir” dedi. 

“BU SENE 3 BİN LİRADAN AŞAĞI ÇAMAŞIR MAKİNESİ VEREMİYORUZ”

Gümülcine, şu ifadeleri kullandı:

“15 seneden beri bu işi yapıyorum. Daha önce odun kömür işi yapıyordum. İkinci el piyasası normal, eskiye rağbet çok var. Artık millet yeni eşya alamıyor, insanlar ucuz eşya arıyor. Ucuz olunca da garanti istiyorlar. Garanti belgesini veriyoruz. Bu şekilde işlerimiz devam ediyor. En çok beyaz eşya, baza, koltuk gibi eşyalar ilgili görüyor. Edirne öğrenci kenti olduğu için 1+1 evler çoğaldı, eşyalı ev tutamayınca ev eşyasını buradan tamamlamaya çalışıyor. Bizim fiyatlarımızda artış oldu. Geçen sene bir çamaşır makinesi 150-200 liraya satarken bu sene 3 bin liradan aşağı çamaşır makinesi veremiyoruz. Verdiğimiz zaman garanti olarak verilmez yani. Çoğu arkadaş da garantisini veremiyor. Kendi kartımızın arkasına alış tarihini yazıyoruz. Üç ay garanti veriyoruz. Üç ay içinde zaten 5 kilogram çamaşır makinesine, battaniye veya daha ağır eşyalar konuluyor. Makinenin durmasını beklemeyip, kapağını çekip kilidini kopartıyorlar. 3-4 aylık evli olanlar anlaşamıyorlar, boşanıyorlar. Yeni eşyalarını satıyorlar. Biz de gidip fiyat verip anlaşabildik mi alıyoruz.

“ESKİDEN 100-200 LİRAYA EŞYA BULMAK MÜMKÜNDÜ”

Eskiden 100-200 liraya eşya bulmak mümkündü, şimdi artık mümkün değil. Biz aracımızla evden gidip malzeme alıyoruz. Ona göre adam tutuyorsun. Bunun hamallığı var, mazot fiyatları arttı. Geçen sene mazot 7 lira civarındaydı bu sene 25 liradan fazla. Bu durum ikinci el fiyatlarına da mecburen yansıyor. Bazen yeni evli, durumları müsait olmayanlar da geliyor eşya almaya. Yeni çamaşır, bulaşık makinesi, buzdolabı almaya kalksan 40 bin lirayı buluyor. Bu da yeni evlenen bir çift için zor. Biz de ikinci el olarak buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi 10 bin lira veya 5-6 bin liraya da bulabilir” Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Havsa Ziraat Odası Uzel’le Devam
Arabacı, "Genel kurul çiftçilerimize ve Edirne'mize hayırlı olsun”
6 katlı apartmanda yangın
Lüleburgaz Belediyesi ile DSİ arasında protokol           
Balkan, yol yapım çalışmalarının sürdüğünü bildirdi
Yörükler'in Asri Mezarlıktaki kabrinde anma programı düzenlendi
Kazada 2 kişi yaralandı
Dr. Zaben, kış aylarında bağış sayılarının düştüğünü söyledi
Aksal, yasalaşan Yükseköğretim Kanunu'yla ilgili değişiklikleri değerlendirdi
Maç kar engeline takıldı
AK Parti Edirne Süloğlu, Lalapaşa ve merkez ilçe muhtarlarıyla bir araya geldi
Gaytancıoğlu, meranın üreticilere verilmesi gerektiğini dile getirdi