Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
Edirne'de casusluk hikayelerine konu olan efsane renk Edirne Kırmızı'sının hasadı dolayısıyla şenlik düzenlendi. Gerçekleştirilen etkinlikte açıklamalarda bulunan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, yapılan akademik çalışmalar kapsamında Edirne Kırmızı'sının kente yeniden kazandırıldığını belirtti. Edirne Kırmızısı'nın tanıtımı ve markalaşması için kentteki iş insanlarına seslenen Kırbıyık; "Bu şehre bu zamana kadar sınır kapılarından 4,7 milyon giriş var. Bu büyük bir rakam. Çok büyük bir pazarımız var, insanlara sunacak ürünlerimiz olması lazım. Bu anlamda kentteki iş insanlarımıza çağrıda bulunuyorum. Edirne Kırmızısı'nı her alanda kullanmamız, markalaştırmamız lazım." Dedi.
Yayın Tarihi: 06 Ekim 2022, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne Kırmızısı'na rengini veren Rubia tinctorum' bitkisi için hasat şenliği gerçekleştirildi. Osmanlı döneminde rengin formülünün Avrupa'ya kaçırılması ile gündeme gelen ve casusluk hikayeleri ile gündeme oturan Edirne Kırmızısı derinlemesine yapılan akademik çalışmaların ardından doğduğu topraklara geri döndü. Trakya Üniversitesi ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğinde Edirne Valiliği'nin katkılarıyla, Edirne Kırmızısı'na rengini veren rubia tinctorum bitkisinin hasadının yapılması ve markalaşması yolunda düzenlenen etkinliklere 2. Beyazıt Külliyesi'nde start verildi. Etkinlikte Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Hamdi Zafer ve Trakya Ensemble Grubu Edirne Kırmızısı'na boyanmış kemanlar ile konser verdi. Edirne Kırmızısı rengine sahip giysi ile semazen gösterisi yapılan etkinlikte rengin tarihçesi katılımcılara anlatıldı.

Düzenlenen etkinlikte Edirne Kırmızısı'nın tanıtımı ve markalaşması için kentte bulunan iş insanlarına seslenen Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, kente sınır kapılarından 4,7 milyon kişisinin giriş yaptığının altını çizdi. Kırbıyık; "Şehirlerin markalara ihtiyacı var ama Edirne dediğimizde zaten başlı başına kendisinin marka olduğu bir şehirde bulunuyoruz. Kadim medeniyeti ile yaklaşık 1 asır boyunca Osmanlı'ya yaptığı payitahtlıkla çok üstün bir noktada. Burada yaptığımız etkinlikte de Edirne kırmızısı bu kadim medeniyetin bir göstergesi. Buradaki ifadesi de çok güzel; 'Bir renk ki, dillere destan' şeklinde. Saray giysilerinde kullanıldığını görüyoruz. Edirnakari süsleme sanatında kullanıldığını görüyoruz. Sarayın çinilerinde kullanıldığını görüyoruz. Ancak bunu ne zaman görüyoruz? Bir akademik çalışmanın sonucunda bunu tekrar şehrimize kazandırmak adına atılan adımların sonucunda görüyoruz. Ben bu atılan adımları çok önemsiyorum. Son dönemde bunun bir strateji iler beraber atılan bu adımlar çok önemli çünkü Edirne Kırmızısı inanılmaz geniş bir alanda kullanılabilecek, sergilenebilecek bir marka. Alanımız çok geniş, atılacak çok adımlar var. Bunlar önemli başlangıç adımları ama bir yerden sonra inşallah artık koşarak ilerleyeceğimiz bir döneme gireceğimizi düşünüyoruz. Bu süreçte şehrin ticaret insanlarına da, iş adamlarına da roller düşüyor. Bu şehre şu ana kadar ki zamana bakıldığında 4.7 milyon giriş var sınır kapılarından. Gurbetçisiyle, ticari amaçlı burada bulunanlar ile 4.7 milyon büyük bir rakam. Bizim burada çok büyük bir pazarımız var, bu insanlara sunulacak çok fazla ürünümüzün olması lazım. Bu anlamda da şehrimizin iş adamlarına, ticaret insanlarına bir çağrıda bulunuyorum; Edirne kırmızısını kullanabileceğimiz her alanda kullanmamız lazım, bunu markalaştırmamız lazım. Ticari anlamda da şehrin bir ürünü olarak sergilememiz gerektiğini değerlendiriyorum." İfadelerini kullandı.

Rubia tinctorum bitkisinden elde edilen Edirne Kırmızısı'nın antimikrobiyal olduğunu dile getiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, rengin tamamen doğal olduğunu söyledi. Tabakoğlu; "Bu bitki nereden geldi diye düşünürken bitkisini bulduk, tohumlarını getirttik. 5 farklı tür yetiştiriyoruz, hangisi bölge ikliminin en iyi ürününü verecek diye çalışma yapılıyor. Fark ettik ki Edirne'nin bir çok yerlerinde, köylerinde bu bitki var. Aslında daha önce ekilmiş. Bir sektör olmuş. Biz şimdi bazen bu kimyasal boyalarla, belki içerisinde toksik maddelerle zehirleniyoruz ama bu tamamen doğal, bitkisel ve üstelik antimikrobiyal. Ahşapta en güzel örneğini bir müzik enstrümanına boyadık. Bir çocuk oyuncağının bununla boyandığını düşünsenize. Böylece aslında çok geniş bir pencere açılmış oldu. Hocalarım kumaşa nasıl boyanır diye çalışma yaptılar. Sonra edebiyat konusu oldu, Sabriye Cemboluk kitabını yazdı. Bu gittikçe büyüyerek devam edecek bir yola doğru girdi. Tarımsal araştırmamız sahip çıktı ve bunu bir ürün olarak ekti ve şimdi belki de bunu bir alternatif ürün olarak vatandaşlarımıza 'bunu ekin, ticari değeri bu' diye sunabileceğiz." Şeklinde konuştu.

Edirne Kırmızısı'na rengini veren bitkiyi üretmek için çalışmalara başlanacağını dile getiren Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç Dr. Adnan Tülek, bilimsel ve akademik çalışmalar için adımların atılacağının altını çizdi.

Edirne Kırmızısı Projeler Koordinatörü Öğretim Görevlisi Orkun Akman, Edirne Kırmızısı için yapılan akademik ve sanatsal çalışmaların 2 yıldır devam ettiğini belirtti.

Edirne Kırmızısı renginde şal, kravat ve mendil gibi ürünler üreterek satışa sunduklarını dile getiren Kiğılı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem, rengin tanıtılması ve markalaşması için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği'nin 'kırmızı' adlı fotoğraf sergisi gezildi. Serginin yanı sıra Kiğılı tarafından üretilen Edirne kırmızısı ürünleri sergilendi.

Gerçekleştirilen etkinlikler panel, bitki hasadı ve Edirne Kırmızısı renginin elde edilme aşamalarının gösterilmesi ile devam etti.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şükrüpaşa 7 ilçeyi solladı
İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te