Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Edirne İl Genel Meclis Üyesi Önder Cin, “Aile işletmeleri bitirildi, bundan sonra da herkes rahat olsun. Süt olayı bitiyor, bitti zaten. Süt olmayınca et de olmayacak” dedi.
Yayın Tarihi: 06 Ekim 2022, Perşembe 07:00
Haberleri

Cin, üreticinin çiğ inek süt satış fiyatına zam yapan Ulusal Süt Konseyi’nin yanlış kararlarından dolayı, Türkiye’de süt ve et açığı yaşanacağını ifade etti.

“Konsey’ dedikleri şey Türkiye’de süt hayvancılığını bitirmiştir”

Cin, Türkiye’de süt üretiminin bitme noktasına geldiğini ifade ederek şunlara yer verdi: “Süt fiyatları, enflasyonun tek sebebi olarak görülüyor, yıllardan beri. Maalesef bu iş öyle göründüğü gibi değil. Süt fiyatları enflasyonun tek sebebi olarak görülmesinden dolayı süt hayvancılığı bitme durumuna geldi. Aldığım duyumlara göre yarın Ulusal Süt Konseyi toplanıp süt fiyatlarını güncelleyecekmiş. Onların artık hiçbir şeyi güncellemesine gerek kalmadı. Aylardan beri gebe inekler, damızlık düveler, hayvanlar kesiliyor. Yarın süte 9-10 lira deseler de bunun hiçbir anlamı yok. Çünkü bu çiftçinin sütünü 9 lira dediğinizde yemciler yeme zam yapacak, ilaca, elektriğe, adam çalıştırma maliyetleri artıyor, günden güne. Enflasyon var bu ülkede. Bunu görmezden geleyelim. Bundan sonra artık bu sütte geriye dönüş yok. Bu işi bırakanlar geri dönmediği gibi bir iki yıl sonra sütten dolayı et açığını, süt açığını yaşayacak. Bu açıkların kapatılması yıllar alacak. Sonra gideceğiz bir sürü proje olarak lanse edeceğiz, insanlara ‘Alın size 10 tane gebe düve veriyoruz, 5 tane inek veriyoruz, besilik veriyoruz.’ Ama bunlarla bu iş olmayacak. Defalarca, yıllarca denendi, bu işi yapan aile işletmelerine gerçek anlamda destek verilmediği için. Bu destekler sadece endüstriyel firmalara verildiği için bu sektörde zaten hayvancılık bitiyor. Onlar da bu işi sadece teşvik ve hibe için yapıyor, büyük firmalar. Aile işletmeleri bitirildi, bundan sonra da herkes rahat olsun. Süt olayı bitiyor, bitti zaten. Süt olmayınca et de olmayacak. Ama ‘konsey’ dedikleri şey Türkiye’de süt hayvancılığını bitirmiştir, besi hayvancılığını bitirmiştir. Onlar da bunu yaşayacaklar ama çok geç oldu” Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şükrüpaşa 7 ilçeyi solladı
İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te