Yumurta zammına tepki
Edirne’de tavuk yumurtası satış fiyatına üst üste gelen zamlar, vatandaşı isyan ettirdi. Pazardan yumurta alan bir vatandaş, “Ben kendim yemekten vazgeçtim. Torunlarım için yaşıyorum artık. Ben torunuma cevap veremiyorum artık” dedi.
Yayın Tarihi: 06 Ekim 2022, Perşembe 07:00
Haberleri

Edirne’de çarşı, pazarda iri boy çiftlik yumurtasının tanesi 2 liradan satılırken organik olarak tabir edilen köy yumurtasının tanesi ise 3 liradan satılıyor. Esnaf yumurta satış fiyatına pahalılıktan dolayı zam yapamadığını ifade ederken vatandaşlar ise pahalılıktan yumurta alamadıklarını dile getirdi.

“Millet karton karton alıyordu, şimdi alamıyor”

Pazarda yumurta satışı yapan Sebahat Erol, eskiye oranla yumurta satışlarının azaldığını ifade ederek şunları söyledi: “Size 3 lira söyledik ama 4 liraya satmamız lazım. Kurtarmıyor. Yem aşır pahalı. Buna artık ‘dur’ desinler, başımızdakiler, büyüklerimiz. Halk yesin, çocuğuna bile alamıyor. Bu hale geldik yani. 60-70 civarı yumurta satıyorum pazarda. Eskiden 10 karton yumurta satıyordum. Millet karton karton alıyordu, şimdi alamıyor”

“Neredeyse aldığım fiyata veriyorum”

Edirne’de 17 yıldır et ve yumurta satışı yapan Nesrin Tekin de, yumurta satış fiyatına zam yapamadığını, neredeyse geliş fiyatına satış yaptığını belirterek, “Yumurta fiyatları aslında çok yükseldi. İnsanlar zor durumda oldukları için uygun tutmaya çalışıyorum, neredeyse karsız satıyorum. Çocuklar okula gidiyorlar, insanlar evlerinde yemek yapıyor, mama yapmaya çalışıyorlar. ‘Rahat kullansınlar’ diye neredeyse aldığım fiyata veriyorum. 15’li büyük boy yumurtayı 30 liradan satıyoruz. Organik yumurtalar tanesi 3 liradan satılırken biz 2 liradan veriyorum” dedi.

“Tavuk da mı, dolarla yumurtluyor?”

Pazardan yumurta alan bir vatandaş da, yumurta satış fiyatının yüksek olduğunu belirterek şunlara yer verdi: “Hepimiz dibe vurduk. Başka söyleyecek bir şeyim yok, pahalı. Tavuk da mı, dolarla yumurtluyor? Şu ana kadar yiyorduk ama ben kendim yemekten vazgeçtim. Torunlarım için yaşıyorum artık. Ben torunuma cevap veremiyorum artık. Süt fırladı, yumurta fırlıyor. Ne yapayım ben? Ben orta gelirliyim. Ben dibe vurdum. Evim kira değil. Evi kira olup bir de asgari ücret alan ne yapacak.”  Haber Ergin Yıldız

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yaşagör ve Zeren ailelerinin mutlu günü
"Bir günde 78 imzadan 9 imzaya düştük"
Yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti
Mora katliamı 202. yılında unutulmadı
TOGG’da geri sayım başladı
Makine ihracatı 18,6 milyar dolara yükseldi
Üretici destek bekliyor
Zanlı polis ekipleri tarafından yakalandı
‘Ülkücü yaşarken yiğit, ölürken şehittir’
Esnaf ve STK ziyaretleri yapacak
Edirneli üreticilere 21,5 milyon TL ödeme yapılacak
Pilot yüzbaşı ve 64 asker şehit olmuştu