Eğitim İş’ten Promosyon İhalesine Şerh
Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, Edirne’deki öğretmenlerin alması gereken maaş promosyon ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açık arttırma usulü ile yapılan ihalede 40 ay için en yüksek teklifin 23 bin Türk lirası olduğunu dile getirdi Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, 8 bin lira fesih bedeli çıkarıldığında öğretmenlerin cebine 15 bin Türk lirası gireceğini belirtti.
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2022, Cumartesi 07:00
Haberleri

 Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, Eğitim – İş Edirne Şubesi’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gerçekleştirilen açıklamada Akçay, açık arttırma usulü yapılan ihalede oluşan 40 ay için en yüksek teklif 23 bin Türk lirasının düşük ve yetersiz olduğunu söyledi. Şehit Öğretmen Adnan Tunca’yı rahmetle andıklarını belirten Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, fesih nedeniyle oluşan tazminat bedelinin tamamen iptal edilerek, öğretmenlere net 23 bin Türk lirası rakamının verilmesini talep etti. Akçay; “22 Eylül Perşembe günü açık arttırma usulü ile yapılan maaş promosyon ihalesi sonucunda önümüzdeki 40 ay için en yüksek teklifi 23 bin TL ile Yapı ve Kredi Bankası verdi. Reeskont faiziyle beraber fesih bedeli olan yaklaşık 8 bin lira düşüldüğünde kalan 15 bin TL civarındaki bu meblağ 40 ay için epey düşük ve beklentilerin oldukça uzağında kalmıştır. İhale sonucu ortaya bu çıkan meblağın oldukça düşük ve yetersiz olduğunu komisyona bildirdik. Eğitim çalışanlarına verilecek olan bu promosyonu kabul etmediğimizi belirten şerhimizi de düşerek yazılı olarak da ilettik. Toplu sözleşme masalarında emekçiyi satanlar, Öğretmenlik Meslek Kanunu hazırlanırken ses yükseltemeyenler, alanlara inemeyenler veya cılız seslerle mış gibi yapanların Eğitim-İş'i sanki bu sürecin tüm sorumlusuymuş gibi lanse etmeleri de ibretliktir. Ortalama bir eğitim çalışanının maaşının 7 bin ile 7 bin 700 tl arasında olduğu Ocak 2022 de 36 ay için alınan 6 bin 840 TL, o dönem için makul, iyi bir rakam olarak karşılanırken, ortalama bir eğitim çalışanının maaşının 10 bin ile 10 bin 700 TL arasında olduğu Eylül 2022 de 40 Ay için alınan 15 bin TL nin eğitim çalışanlarını mutsuz ve huzursuz hissettirmesi 9 ay gibi kısa bir sürede ülke ekonomisinin nereden nereye geldiğinin ibretlik bir göstergesidir. Enflasyon, paranın alım gücünün oldukça düşmeside bunun üzerinde etkili olmuştur, ayrıca Yakın zamanda farklı kurumlarda yapılan maaş ihalelerinde ortaya çıkan büyük rakamlar,  beklentileri de haliyle oldukça yukarı çekmiştir. Dolayısıyla göreceli olarak iyi gibi duran bu meblağ bizler arasında hoşnutsuzlığa mutsuzluğa sebep olmuştur. Bankaların yüzde 400 - 500 kârlar açıkladığı bu dönemde, eğitim emekçilerin hakkı bu kapitalist düzende heba olmuş, alın teri, akıl teri ve emeği maalesef karşılığını bulamamıştır. İhaleyi yeniden alan Yapı ve Kredi Bankasından talebimiz eski anlaşmanın feshinden doğan tazminat bedelini tamamiyle iptal edip, net 23 bin TL lik rakamı eğitim çalışanlarına ödemesidir. Tatmin edici bir sonuç elde edinceye kadar protesto amacıyla bankaya ait kredi kartlarını kullanmama, otomatik ödeme talimatlarını iptal etme, yatırılan maaş ve ek derslerin tamamının bekletilmeden diğer banka hesaplarına aktarma gibi eylem ve etkinlik sürecinide örmeyi planlamaktayız. Edirne Merkez İlçede sürecin takipçisi, eğitim emekçilerinin haklarının azami ölçüde elde edilmesinin peşinde olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Düzenlenen ihaleye sadece gözlemci olarak katıldıklarını dile getiren Akçay, sürecin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü belirtti. Eğitim-İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay; “Mevcut sözleşmenin revize veya fesih edilmesi, sonuç alınamaz ise yeniden ihaleye çıkılması kararlaştırıldı. Nitekim revize etmek için yapılan görüşmelerden bir sonuç elde edilemedi ve yeni ihale süreci başlatıldı. Sözleşmenin feshi için banka yasal faiziyle birlikte kişi başı 8 bin TL'ye yakın bir meblağ talep etti.  Bu süreçte İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürleri toplantısında 30 bin, 40 bin gibi rakamları en yetkili ağızdan telaffuz edilmesi doğal olarak eğitim çalışanları arasında beklentinin oldukça yükselmesine sebep olmuştur. Geçmiş maaş promosyon ihale toplantılarına sadece yetkili sendika temsilcisi davet edilirken, bu ihalede yetkili sendika olarak şeffaflık adına tüm sendika temsilcilerinin hazır bulunup takip etmesini özellikle talep ettik. Bu durumdan vazife çıkarıp bizi yermeye çalışanlara aklıselim, makul mantıklı eğitim emekçilerinin elbette ki prim vermeyeceğinden de eminiz. Bu ihale süreci hususunda yanlış bilinen gerçeklere de açıklık getirmenin faydası vardır. Sendikalar ihaleyi bizzat kendileri hazırlamazlar. Sözleşme şartlarını belirlemezler. Bankalarla pazarlığa girişmezler. İhale sırasında öğretmenleri temsilen orada yetkili sendika olarak hazır bulunur, fiyat belirleyici bir unsuru yoktur. Sürecin şeffaf ve usulüne uygun yürütülmesine eğitim çalışanları adına refakat eder. Fiyat belirleme, tamamen ihaleye giren bankaların kendi inisiyatifinde ve o günün ekonomik koşullarına bağlıdır. Süreci Sendikalar değil Milli Eğitim Müdürlükleri yönetir.” Dedi.

Haber Ogün Kurkan

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şükrüpaşa 7 ilçeyi solladı
İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te