“Söğütlük Edirne halkınındır”
Edirne Kent Ormanı’na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Millet Bahçesi projesine Memleket Partisi Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt’ta tepki gösterdi.
Yayın Tarihi: 23 Eylül 2022, Cuma 07:00
Haberleri

Edirne Kent Ormanı hepimizin bildiği ismi ile Söğütlüğün Millet Bahçesi yapılacak olması ile ilgili kamuoyuna yansıyan haberleri üzüntüyle takip ettiğini belirten Memleket Partisi Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, “Edirne halkı tarafından kabul görmeyen bir proje açıklanarak milyonlarca liralık ihale bütçeleri ile Edirne’mizin en gözde yeşil alanı ne yazık ki iktidar partisi tarafından “Millet Bahçesi” adı altında tahrip edilmek istenmektedir” dedi.

Söğütlük Edirne halkının ve öyle de kalması gerektiğinin altını çizen Bozkurt yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Proje kapsamında geri dönülmez beton yapılaşmaların yapılacağı Kent Ormanı’nda birçok ağaç katliamı, doğal yaşamın bozulması, Söğütlüğün ev sahipliği yaptığı binlerce canlının yaşamını yitirmesi ve elbette Edirne halkının yaşam özgürlüklerinin kısıtlanmasından endişeliyiz. Zaten doğal bir sit alanı olarak kabul edilmiş bir ormanın yapay bir bahçeye dönüştürülmek istenmesinin sebebi nedir? Milyonlarca liralık bu ihaleyi kim almıştır? Edirne’nin gözbebeği, kentin geçmişi, hatıraları olan Söğütlük tıpkı Kaz Dağları gibi bir rant uğruna mı feda edilmektedir?

Birçok sivil toplum örgütü ve Edirne halkı Söğütlük Kent Ormanı’nın doğal yapısının bozulmaması için ciddi bir mücadele verirken Ak Parti Edirne Milletvekili Sayın Fatma Aksal yaptığı açıklamada; “Birileri karşı çıkıyor diye Milet Bahçesi projesinden vazgeçmeyeceğiz” demiştir. Bu sözler dahi iktidar partisinin, iktidar partisi Edirne milletvekilinin Edirne halkına ne kadar uzak olduğunun, Edirne halkını ne kadar tanımadığının göstergesidir. Sayın Aksal’a sizler aracılığı ile seslenmek istiyorum; Söğütlüğün Millet Bahçesi olmasına karşı çıkan yalnızca birkaç kişi değil, Edirne halkının büyük bir çoğunluğudur. Buna kanıt isterseniz de lütfen sokağa çıkın. Kendi partilileriniz dışında bir de Edirne halkına sorun.

Biz Memleket Partisi Edirne İl Örgütü olarak;  her konuda olduğu gibi bu konuda da halkımızın yanındayız. Söğütlüğün doğal haliyle kalması ve gelecek nesillere doğal haliyle miras bırakılması için her türlü mücadeleye de hazırız. Söğütlüğün rant kurbanı edilmesine halkımızın özgür iradesinin yok sayılıp dayatma bir projeye feda edilmesine izin vermeyeceğiz. Söğütlük Edirne halkınındır ve öyle de kalacaktır.”    Haber Merkezi

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

3 katlı ahşap binada çıkan yangın söndürüldü
Bağımsızlık Günü’nde Edirne’ye Akın Ettiler
Eğitim İş’ten Promosyon İhalesine Şerh
Avukatlar Eylemlilik Sürecini Erteledi
Şentürk’ten Seçmenlere Önemli Uyarı
Kırbıyık, sezon açılış konserini dinledi
Özlem Becan Uzunköprü Belediyesi’nin 41 ayını halkla ve basınla paylaştı
“Söğütlük, söğütlük olarak kalmalı”
Çocuk Müzesi, Minik Misafirlerini Ağırladı
Helvacıoğlu, Engelsiz Park'ta incelemede bulundu
Keşan’da evcil hayvan parkı kurulacak
Şehit Efkan Yıldırım ve Adnan Tunca, kabirleri başında anıldı